Podle statistiky se staví méně bytů než loni | E15.cz

Podle statistiky se staví méně bytů než loni

Ve třetím čtvrtletí letošního roku se v České republice začalo stavět 11 914 bytů, což je o 5,3 procenta méně než ve stejném období roku 2007. Dokončeno bylo 9559 bytů, tedy o 9,5 procenta více než v loňském třetím čtvrtletí.

Analytici meziroční pokles v počtu zahájených staveb bytů za třetí čtvrtletí nevidí pesimisticky.

„Obecně lze říci, že i přes drobné výkyvy trh dlouhodobě roste - za letošní první tři čtvrtletí stoupl oproti roku 2007 počet zahájených, dokončených i rozestavěných bytů,“ řekl analytik poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný.

Podobně hodnotí dosavadní letošní čísla i ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

#####Krize se projeví později

Pokles bytové výstavby by však podle Novotného mohl kvůli krizi na světových trzích nastat na přelomu tohoto a příštího roku.

„Developeři, a to i u rezidenčních projektů, mají obtížnější přístup k bankovním úvěrům a mnoho nových projektů zůstává na papíře. Vzhledem k tomu, že realizace současných projektů se zpožďuje a žádné nové se nezačínají, očekáváme pokles nabídky nových bytů v roce 2009,“ poznamenal analytik.

Nejvýraznější meziroční pokles počtu zahájených bytů nastal ve třetím čtvrtletí o 23,5 procenta u bytů v bytových domech.

U stavebně upravených nebytových prostor klesl jejich počet až o 54,2 procenta.

#####Rodinné domy

Růst 9,4 procenta statistici ve třetím čtvrtletí naopak zaznamenali u zahájené výstavby bytů v rodinných domech. Oproti stejnému období loňského roku trojnásobně vzrostl počet dokončených bytů v domech s pečovatelskou službou a v domovech-penzionech. Počet dokončených bytů rostl ve všech kategoriích s výjimkou přístaveb, nástaveb a vestaveb k bytovým domům, kde byl meziroční pokles o 23,5 procenta. Nejvyšší podíl na rozestavěnosti byl u rodinných domů 50,6 procenta a u bytových domů 19,3 procenta. Rozestavěnost se dlouhodobě zvyšuje vlivem předstihu počtu zahájených bytů před počtem dokončených bytů a zahrnuje i byty, jejichž výstavba byla dočasně zastavena.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!