Podmínky pronájmů kanceláří si dnes určují nájemci | E15.cz

Podmínky pronájmů kanceláří si dnes určují nájemci

Kancelářský trh postihla ekonomická recese velmi silně. Neobsazenost kanceláří roste, počet transakcí výrazně klesá, firmy neplánují ani stěhování, ani nákup nových prostor.

O situaci na trhu a zejména o změně vztahu mezi pronajímatelem a nájemcem jsme si povídali s ředitelem divize komerčních prostor společnosti Professionals Petrem Černovským. Jak podle vás změnila krize vztah mezi majiteli komerčních nemovitostí a nájemci?

Trh s komerčními nemovitostmi dlouhodobě osciluje na hranici rovnováhy mezi nájemníky a pronajímateli. V dnešní době, jak se postupně zvyšuje míra neobsazenosti a jak se komplikují rozhodovací procesy na straně nájemců, se jazýček vah mírně vychýlil právě na stranu nájemců. Ti využívají zejména situace, kdy mají možnost stávající smlouvu ukončit nebo nějakým způsobem změnit. Jsou tak schopni velmi zajímavých pobídek ze strany pronajímatelů.

Pronajímatelé se naopak snaží hlavně své klíčové nájemce udržet téměř za každou cenu a jsou jim ochotni nabídnout velmi zajímavé podmínky. Nejde ani tak například o snižování nájmů, neboť u kvalitních projektů v dobrých lokalitách se nájemné příliš nemění, ale o další pobídky. Nutno však připomenout, že nájemní vztahy se obvykle uzavírají na delší dobu a ne v každém okamžiku je možné měnit jejich podmínky.

Když hovoříte o pobídkách nájemcům, jaké jsou dnes nejčastější?

Pokud jde o pobídky, sestávají ze dvou až tří určitých stimulů. Prvním z nich je určité období sníženého nájmu, druhým příspěvky na přímé vybavení pronajatých prostor a třetím pak nadstandardní technické úpravy prostor, které přesahují standardní dodávku.

Je tady prostor pro pokles nájemného?

[file:6253:small:right]

Prostor tady určitě je, ale jak už jsem říkal, je v tomto směru nutné rozlišovat jednotlivé projekty a jednotlivé lokality. Kvalitní projekty v žádaných lokalitách si svou cenu udrží, projekty, které jsou mimo top lokality a mimo top kvalitu, musí nabídnout nižší nájemné než v minulých letech. Do určité míry se to projevuje v některých lokalitách na okraji Prahy. Ze statistik vyplývá, že pokud se podíváme na tři základní pražské lokality – centrum, širší centrum a okrajové části, tak největší tlak na snížení nájemného je právě v okrajových částech.

Trendem dnešní doby jsou podnájmy kancelářských prostor. Registrujete masovější podnájmy než v minulých letech?

Nevím, jestli se může mluvit o masovém měřítku, ale nabídka podnájmů vzrostla meziročně dvakrát až třikrát. Dnes se uvádí, že ve formě podnájmů je kolem 45 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch.

Dají se i v centru Prahy sehnat kvalitní kanceláře?

Určitě ano, nicméně je otázka, jak velké. V centru jsou volné kapacity, pokud by nájemce požadoval do 500 metrů čtverečních. Jinak je to už obtížnější pro větší poptávku.

Jak vypadá kancelářský trh v regionech?

Je to otázka zejména poptávky. Registrujeme významný pokles aktivity ve všech hlavních regionech, které nabízejí dostatek vhodných neobsazených prostor. Osobně věřím zejména Moravě, kde je určitě potenciál na rozvoj kancelářského trhu.

Hodně se dnes mluví o zelených budovách. Slyší klienti na to, že mají třeba platit vyšší nájem za cenu provozních úspor? Jakou budoucnost dáváte zeleným budovám?

Klienti se určitě zajímají o zelené budovy, a to jak samotné firmy, tak i jejich zaměstnanci. Pro všechny nájemce jsou samozřejmě zajímavé úspory na straně provozních nákladů. Zájem o zelené budovy poroste v závislosti na tom, jak se prokážou nižší provozní náklady, zejména pak na energie. Tyto úspory se samozřejmě projevují především u dlouhodobých nájemců.

Dneska jsou hlavním hybatelem v tomto směru instituce s dlouhodobými nájemními smlouvami. Dalším faktorem může být společenská objednávka – společnost v rámci své společenské povinnosti budou nuceni používat domy šetrné k životnímu prostředí. V nějakém střednědobém horizontu bude trend zelených budov určitě pokračovat.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!