Podnikatel mění hotel na sanatorium | E15.cz

Podnikatel mění hotel na sanatorium

Éra drahovického hotelu u stadionu končí. Martell bude napříště domem pro klidné stáří.

Podobný případ v Česku člověk těžko najde. Úspěšný podnikatel Marek Sattler končí jako hoteliér, zlákaly ho sociální a zdravotnické služby. A tak svůj hotel Marttel přestavuje na sanatorium, kde budou lidé dožívat.
„S přestavbou jsem začal letos v lednu. Hotovo jsem chtěl mít už v dubnu, bohužel ale pořád nejsme u konce,“ říká podnikatel, který se pustil do pozoruhodného dobrodružství.

Zkušenost s babičkou

Na myšlenku vybudovat v Karlových Varech nové zdravotnické zařízení přivedla čtyřicetiletého podnikatele Marka Sattlera vlastní zkušenost. Když před časem sháněl vhodný dům s pečovatelskou službou pro svou třiaosmdesátiletou babičku, narazil v lázeňském městě na omezený počet lůžek a dlouhé čekací lhůty. Jak těžké je najít pro starého člověka postel v sociálně-zdravotnickém zařízení zjistil poté, co si babičku přivezl domů z nemocnice v Ostrově. Rychle totiž zjistil, že postarat se o nemocného člověka vyžaduje čas a odbornou kvalifikaci. „Nastal kolotoč, který si asi dokážou představit jen ti, kteří prožili to samé,“ spatřil problematiku sociálně-zdravotnických služeb zblízka.
Protože je pracovně velmi vytížený a často létá do zahraničí, přijal k babičce ošetřovatelku. Měla o starou paní pečovat, jenže ta se jí bála a nepřijala ji. A tak po několika dnech začal hledat řešení. Zvažoval, jestli k ní najít jinou ošetřovatelku, anebo si ji vzít k sobě. To však ona odmítla. Jak už to u starých lidí bývá, chtěla zůstat u sebe doma. Proto za ní alespoň pravidelně jezdil.
„Docházelo ale k situacím, kdy jsem byl na jednání a ona mi zavolala, že skočí z okna. Takže jsem všeho nechal a pospíchal za ní. Jindy mi volal soused, že u babičky jsou otevřené dveře a ona nikde,“ popisuje Sattler starosti, které znají desítky lidí.
Proto se konečně rozhodl obrátit na odborníky. „Zkusil jsem stacionář. Místo tam ale neměli hned, navíc by se o babičku mohli postarat jen přes den. A co v noci? Vždyť já odjíždím třeba na týden do zahraničí a v rodině už nikdo jiný nebyl, kdo by se o ni mohl starat,“ říká Sattler.
Kontaktoval proto další zařízení stejného typu. „Tam ale měli plný stav, jinde měli plno na tři roky dopředu. Až jsem je nakonec v jednom domě s pečovatelskou službou uprosil a babička už tam v klidu dožila,“ dodává.
Mezitím uběhla spousta času a on se o problematiku sociálně-zdravotních služeb začal zajímat. „Poznal jsem řadu lidí. Ať již lékařů nebo pracovníků v sociálních službách. A dozvěděl jsem se, že se stejným problémem se potýká mnoho dalších lidí,“ zjistil.
A protože obsazenost lůžek v hotelu u drahovickéoho stadionu v posledních letech slábla, dozrála v něm myšlenka zkusit podnikat právě v této oblasti. Přestavět hotel na sociálně-zdravotnické zařízení se mu zdálo snadné.
Jenže cesta je dlouhá. „Musíme dodržovat zákony a vyhlášky. Hygienické, požárnické a podobně,“ vysvětluje, co celková přestavba obnáší.

Přestavba bolí

Zatím toho spoustu přistavil, dodělal, zdokonalil. „Přerod z hotelu na dům s pečovatelskou službou bolí,“ směje se. A pak jmenuje. Požární hlásiče, požární výtah, kouřotěsné dveře, evakuační schodiště, zateplení nikoliv z polystyrenu, ale z minerální vaty. Nová elektřina, stoupačky. To vše tam muselo vzniknout. Chtějí to úřady. K tomu ale navíc vybudoval saunu, balneo, kadeřnictví, whirpooly, v suterénu i fyzioterapii. Koupil masážní vany. „Aby naše služby byly co nejkvalitnější,“ dodává.
„V tomto týdnu montujeme požární schodiště a konstrukci pro evakuační výtah pro čtyřiadvacet osob,“ upozorní ještě na poslední novinku. Snad už poslední. „Až projdeme rekolaudací, půjdeme na krajský úřad, se kterým celou dobu konzultujeme záležitosti k získání registrace. Nakonec uzavřeme smlouvy s pojišťovnami,“ dodává.
A tím se začne psát nová kapitola hotelu Martell.

Populární hotel

Hotel Marttel postavili u stadionu v Drahovicích v roce 1968. A hned se v Karlových Varech zařadil mezi nejpopulárnější, přestože ve skutečnosti nikdy nepatřil mezi nejlepší. V sedmdesátých a osmdesátých letech byl permanentně plný. Sehnat v něm místo znamenalo zavolat a pokoj si zamluvit i několik měsíců dopředu. Z oken hotelu se na panorama Varů dívali traktoristé z Minsku, holubáři ze Szegedu, soudruzi z východního Německa, Slováci, Poláci, odboráři z celé republiky. Po revoluci hotel prošel neúspěšnou privatizací. Marek Sattler ho získal až v roce 1998 a do roku 2001 ho pronajímal. Od roku 2002 ho provozoval sám. Letos ho přestavuje na léčebné sanatorium, které otevře zřejmě už za dva měsíce.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!