Pohádkový zámečník a Markétka | E15.cz

Pohádkový zámečník a Markétka

Léta ležely příběhy pro děti Jiřího Pěluchy ve skříni, teď vyjdou knižně. Doplní je osmdesátka ilustrací podle skutečných lidí z Opavy.

Když bylo Barboře Pěluchové sedm, našla panenku. Prožila s ní spoustu příhod a její táta si je zapisoval. Dlouho ležely zapomenuté ve skříni. Pak je rodinná známá, učitelka v mateřince, přečetla dětem. Líbily se jim a jejich autor Jiří Pělucha se rozhodl načatou práci dotáhnout do konce. K vyprávění dokreslil desítky obrázků. Dnes je Barboře osmnáct a tiskárna právě dotiskla poslední stránky knihy jejího táty.

Obrázky podle fotek

„Jsou to příběhy o školačce, která našla panenku. Knížka sleduje její příhody ve dne i to, co se jí pak v noci zdá. Celou dobu ji provází panenka. Něco je dílem mojí fantazie, ale zhruba tři čtvrtiny jsou skutečné dceřiny příběhy,“ přibližuje Pělucha děj knihy.
Markétka zažívá dobrodružství ve škole i na prázdninách u dědy a babičky. Sny i realitou ji provází spousta postav, třeba řezník Jelito či vodník Drahuš.
Jejich podoba není náhodná, Pělucha si pro každou pohádkovou postavu vybral některého ze svých známých. „Hlavním úkolem bylo najít pohádkovou Markétku. Našli jsme ji v Kylešovicích, je sousedkou mojí tchýně. Už po prvním focení jsem věděl, že nemusím nikoho jiného shánět,“ líčí Pělucha.
Při hledání dědečka mu pomohla manželka, bývalá poštovní doručovatelka. „Když se podívala na kresbu, jak by měl vypadat, řekla, že ve svém rajóně jednoho takového dědečka má. A měla pravdu,“ vypráví Pělucha.
Všechny včetně psa Arnyho, kterého si Pělucha vyhlédl venku na procházce a jenž v knize ztvárnil fenku Sisinku, vyfotil, a pak prašnými pastely kreslil. Například kamaráda Broňka coby řezníka Jelita fotoaparátem zvěčnil na bečce od piva. Místo ní je na obrázku prase.

Měsíce práce

„Byly to tisíce hodin kreslení, pracoval jsem na tom měsíce. Fotky jsem i kombinoval, mám tam na jednom obrázku Markétku a její prarodiče, ve skutečnosti se ti tři lidé ale vůbec neviděli,“ líčí sedmačtyřicetiletý zámečník, pro kterého je malování velkým koníčkem. Namaloval obrazy doma do obýváku a kreslí i dárky pro známé.
Kreslení věnuje veškerý volný čas. „Přijde z práce, dá si kafe a jde malovat. Někdy o něm celý den nevím. Pastely už nám zničily jeden koberec,“ usmívá se manželka Zuzana.
Celá práce ale málem přišla vniveč. Oslovená vydavatelství dílko odmítla. Pělucha se nevzdal a požádal o pomoc Ostroj, kde pracuje. Výsledkem je patnáct set výtisků originální knížky a na jejích obrázcích čtenáři možná poznají i někoho ze svého okolí.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!