Pojedli čínu a nad ránem se dohodli. Na velké koalici | E15.cz

Pojedli čínu a nad ránem se dohodli. Na velké koalici

ODS si udržela pražský magistrát. Jen psychiatra vystřídá v primátorském křesle porodník.

Dlouho to vypadalo, že na pražské radnici bude vládnout pravicová koalice, podobná té vládní. Po rychlém nočním jednání se ale lídr ODS Bohuslav Svoboda opět dohodl se sociálními demokraty.

Ještě v pondělí jste jednali ve sněmovně s TOP 09, v noci jste si ale plácli se sociálními demokraty. Co se stalo?

Z pondělního jednání jsme odcházeli s maximální nabídkou od TOP 09. Měli jsme ale velmi podrobné informace o tom, že TOP 09 sociálním demokratům prezentovala nabídku výrazně lepší. Že dokonce proběhla jednání i s komunistickou stranou. A protože hrozilo riziko, že když nebudeme jednat, budeme vyšachováni ze hry, otevřeli jsme diskusi se sociální demokracií. Museli jsme rychle reagovat, abychom neskončili v opozici.

Kdo noční schůzku s ČSSD svolal?

Byl jsem to já. Odehrávalo se to v mé pracovně v nemocnici na Vinohradech, kam jsme si nanosili „čínu“ v krabicích a s plastikovými příbory v ruce se bavili o politice.

Nebojíte se kritiky, že jste podepsal velkou koalici?

Na mou hlavu se určitě snese palba kritiky ze všech stran, nemůžu říct nic jiného, než přijďte za mnou za půl roku a řekněte, co jsem nedodržel. Pak bude ten správný čas na kritiku.

Sklidil jste kritiku už teď? Jaké byly bezprostřední reakce?

Dopoledne jsem měl 137 nepřijatých hovorů od novinářů, prakticky hned po jednání jsem totiž jel na sál operovat. Samotné dopolední jednání regionální rady nebylo úplně lehké. Je strašně těžké opustit něco, co se vnímá jako pravicová nebo středopravicová koalice jen proto, abyste mohl jednat a pracovat tak, abyste splnil to, co jste řekl a slíbil lidem, aby se změnil styl politiky.

Co všechno je v koaliční smlouvě?

V koaliční smlouvě jsme prosadili maximum možného, od první věty mluvíme o tom, že chceme mít tu politiku, jasnou, nekorupční a každému přístupnou. Všechny sporné nebo podezřelé věci projdou audity nebo kontrolními řízeními. Chtěli jsme získat možnost očistit jméno ODS, neříkám, zda bylo pošpiněno oprávněně nebo ne, chceme očistit komunální politiku, která je u nás považována za něco nečistého.

Pět radních bude z ODS a pět z ČSSD. Jedenácté místo nabízíte TOP 09. Proč?

Prosadili jsme do koaliční smlouvy to, aby jeden z radních byl představitel TOP 09. Nechceme, aby s námi nesl zodpovědnost za její rozhodování, je to proto, aby se z titulu radního mohl zúčastnit všech jednání rozhodování, aby ke všemu mohl zaujmout stanovisko a informovat veřejnost. Je to vlastně funkce kontrolního výboru na druhou. Nevíme, jak s naší nabídkou TOP 09 naloží, ale nechceme se bát toho, aby někdo viděl do nitra politiky. (Pozn. redakce: lídr TOP 09 Zdeněk Tůma nabídku odmítl).

Z rady zmizeli staré tváře, ale nejsou tam ani ty nové. Kam se ztratili například Jan Kalousek a Petr Bříza?

Neztratili se, ale posty radních, kam spadají jejich obory získala sociální demokracie. Jan Kalousek bude předsedou výboru pro cestovní ruch a Petr Bříza chce zůstat u sportu. S radním, který bude mít na starosti sport, bude spolupracovat.

Plánujete nějaké personální změny i mezi úředníky na magistrátu?

O všech řídících místech na magistrátu budeme jednat. Vypíšeme výběrová řízení, všichni stávající šéfové musí své funkce obhájit nebo na jejich místa přijde někdo kompetentnější.

Stanete se primátorem, nechybí vám zkušenosti z komunální politiky?

Myslím, že ne, jednání jsou všude stejná. Zkušenosti mám třeba z jednání lékařské komory. Ale nikdy nevíte, komu můžete věřit a komu ne.

Neopustíte své pacienty, zbude vám čas na medicínu?

Už se mě na to ptaly i některé mé pacientky. Chci si nechat jeden den volný, kdy budu dopoledne operovat a odpoledne ordinovat.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!