Poker v Karviné. Vítěz bere šálu | E15.cz

Poker v Karviné. Vítěz bere šálu

Petr Wojnar

Lidé v Karviné a v Las Vegas mají podobnou zálibu – poker. Hrají ho v hospodách a klubech a nejlepší bere vše. V Karviné šálu.

Ještě před pěti lety vládl karvinským hospodám mariáš. Staré pány od stolu postupně vyhnaly nejen zrušené padesátníky, ale i mladší generace se stříbrným mafiánským kufříkem v ruce. Z něj muži s tmavými slunečními brýlemi nevytahují zbraň, ale různobarevné žetony a dvaapadesát karet. Partička pokeru může začít. V Karviné se z varianty pokeru – texas hold´em, stal fenomén. Přitom ještě před pár lety se o něm mezi místními moc nevědělo. Jedni z prvních průkopníků byli Zdeňka Vápeníková a Kostas Michailidis. Ti ve sdružení „Valíme se“ společně organizují karvinským lidem zábavu. „Poker nás neuvěřitelně pohltil a před čtyřmi lety jsme poprvé zorganizovali karetní amatérský turnaj v Karviné,“ řekla Vápeníková. Mezi přihlášenými byla řada těch, kteří si šli zahrát poprvé v životě. Hráčům začátečníkům museli nejprve organizátoři akce vysvětlit pravidla hry, až potom se mohlo poprvé rozdat.

Motivací je šála

V lednu příštího roku se uskuteční již čtvrtý ročník turnaje. Sto lidí u deseti stolů a jedna putovní šála jako trofej pro nejlepšího hráče. Ve hře jsou i jiné ceny, ale šála motivuje nejvíc. „Pro hráče je prestižní záležitostí šálu získat,“ upozorňuje Vápeníková. O peníze se v turnaji nehraje. „Jde především o zábavu. Samozřejmě vždy zajistíme ceny pro nejlepší, ale všichni chtějí stejně tu šálu,“ shrnul Michailidis. O peníze se hraje po hospodách. Ani tam ale nejde o „velké prachy“ „Vklad do hry dáváme minimální. Tak dvě tři stovky. Poker v hospodě má být hlavně zábava s kamarády,“ podotýká Jakub Peřich. Poker si ho získal svou jednoduchostí a přitom komplikovaností. „Kouzlo pokeru pro začátečníky spočívá v pocitu, že i oni můžou porazit dobré hráče. Postupem času však přijdou na to, že se mýlí,“ vysvětlil Peřich. Ti, které poker oslovil nejvíc, založili v Karviné kluby. I jejich členové se scházejí v hospodách. Od partičky karet s kamarády se ale večer v klubu přeci jen liší. Hráči mají vyčleněnou místnost pro hru, pravidelné přestávky a čelí ostražitosti organizátorů turnajů, kteří hlídají dodržování pravidel. Hraje se o tolik, kolik hráči vloží do hry.
„Takže záleží na tom, kolik hráčů ten den přijde. Vklad do hry bývá kolem dvou stovek. Peníze se pak přerozdělí mezi nejlepší,“ vysvětlil princip Jaroslav Gebauer, jenž organizuje pravidelné pokerové akce v hospodě Melounek.

Autor: Petr Wojnar
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!