Pokus o úplatek nahrála minikamera | E15.cz

Pokus o úplatek nahrála minikamera

Lucie Zemanová

Berounští policisté mají premiérový případ, kdy jejich minikamery nahrály pokusy o uplácení.

Na tu chvíli dopravní hlídka z Berouna jen tak nezapomene. „Projížděli jsme Hořovicemi, když před nás vjelo auto značky Ford. Neustále kličkovalo a párkrát najelo dokonce do protisměru, takže nám ihned došlo, že řidič bude nejspíš opilý,“ vzpomínal praporčík Petr Krejbich, který se muže snažil zastavit.
Týdeník Sedmička získal ilustrační obrázky z policejních minikamer. Čtenáři si tak sami mohou udělat obrázek o tom, jak dokonalé snímky to jsou. Právě záběry minikamery policistům pomohly, když je opilý řidič chtěl podplatit. Nabízel jim až deset tisíc korun.

Neúnavný úplatkář

„Asi sto metrů vůbec na nic nereagoval a vypadalo to, že zastavit nehodlá, takže jsme ho předjeli a zablokovali. Potom jsme ho požádali, aby vystoupil z auta a nechali jsme ho podstoupit dechovou zkoušku. Ta ukázala, že má 2,47 promile alkoholu v dechu,“ popisoval Krejbich, který chtěl celou záležitost s mužem ihned sepsat. Ten ale neváhal a začal policistům nabízet úplatek, a to tak intenzivně, že je to samotné překvapilo.
„Čekal bych, že to zkusí nanejvýš jednou, a když zjistí, že nepochodí, vzdá to. Opak byl ale pravdou. Řidič nám úplatek nabízel asi pětkrát a dokonce za námi šel i do auta s tím, že nám dá deset tisíc korun,“ líčil Krejbich, podle kterého se nátlak řidiče stupňoval, a když zjistil, že jeho přemlouvání nezabírá, nasadil silnější kalibr.
„Ve výsledku přišel k našemu autu, kde jsme to měli sepsat, a položil na stůl bankovky v hodnotě osmi set korun. Pak řekl, že to je jen záloha a že zbytek dodá později,“ vzpomínal praporčík Petr Krejbich, pro kterého byl tento moment poslední kapkou, a proto zavřel dveře od vozidla a zavolal vedoucímu.
„Muž byl nakonec převezený na záchytku a vyslechnutý druhý den, když vystřízlivěl. Případ je teď nadále ve vyšetřování, ale už teď je jasné, že nám hodně pomůže minikamera, která vše zaznamenala,“ řekl Petr Krejbich, který nahrávací zařízení používá při dopravních kontrolách už několik měsíců stejně jako jeho kolegové.
Autentické snímky přímo ze zmiňované situace policie nemůže před uzavřením vyšetřování zveřejnit. Na rekonstrukci případu je vidět, jak kvalitní obrázky přístroj ne větší než šest centimetrů a vážící padesát gramů během ročního zkušebního provozu snímá. ¨

Další snaha podplácet

„S přístrojem jsem spokojený. Je to dobrý důkazní materiál a řidiči, které nahráváme, se díky němu chovají mnohem slušněji,“ komentoval nahrávací zařízení Petr Krejbich, který se s případem, jaký se stal v Hořovicích, ještě nesetkal.
„Stává se, že se řidič zeptá, jestli by to nešlo nějak udělat. My mu řekneme, že nešlo, a tím to končí. Ale aby na mě někdo pořád vytahoval peníze, jsem nezažil,“ dodal Krejbich.
Muži, který se ho pokusil podplatit, teď hrozí až šest let ve vězení, stejně jako řidiči, který policistům nabídl úplatek o několik dnů později.
„Dvaadvacetiletého muže policisté zastavili v Berouně. Při kontrole jim řekl, že před jízdou požil alkohol a že nevlastní řidičské oprávnění. Pak jim nabídl úplatek ve výši dvou tisíc korun,“ popisovala tisková mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková s tím, že policisté muži naměřili 1,11 promile alkoholu.

Autor: Lucie Zemanová
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!