Poláci sní o víkendovém domě za městem | E15.cz

Poláci sní o víkendovém domě za městem

Zatímco v uplynulých desetiletích naši severní sousedé nad chalupařením Čechoslováků s ironickým úsměvem kroutili hlavami, dnes až 78 procent Poláků přiznává, že sní o vlastním domě či chatě za městem. Zatím však jen dvanáct procent z nich vlastní takovou rekreační nemovitost.

Tyto závěry vyplynuly z průzkumu společnosti Ipsos, provedeného pro developerskou firmu Stark Development na reprezentativním vzorku tisícovky osob. Z ankety je zřejmé, že vlastníků chat a chalup v Polsku v posledních letech výrazně přibývá.

Nemovitost na venkově má už každý osmý Polák a za deset let se počet těchto osob zdvojnásobil. „Poptávka po víkendových domech stoupá s tím, jak v Polsku sílí střední třída. Pro skupinu středně zámožných občanů je to jeden z atributů společenského postavení,“ vysvětluje sociolog Slezské univerzity v Katovicích, profesor Marek Szczepański.

Výsledky naznačují, že aspirace Poláků v tomto směru rostou. Developeři si to vykládají tak, že pokud až 78 procent dotazovaných si přeje vlastnit rekreační nemovitost, pak přinejmenším části z nich se podaří tento sen si splnit. Je to tedy dobrá zpráva pro realitní trh, především v blízkosti horských středisek a přímořských letovisek a lázní, kde by si pořídilo nemovitost 26 procent (hory), respektive 32 procent (moře) zájemců. „Jsme svědky výrazného oživení zájmu o druhé bydlení mimo město, na venkově, kam by si majitel zajel odpočinout,“ potvrzuje Piotr Cholewa, předseda Stark Development, kterého citoval deník Gazeta Wyborcza.

Volba lokality pro „druhý domov“ závisí na místě trvalého bydliště. Rekreační nemovitost v horách mají nebo by mít chtěli nejčastěji obyvatelé jižních vojvodství, tedy vlastně těch, která sousedí s Českou republikou a Slovenskem, u moře by si ji zase pořídili obyvatelé přímořských regionů. Důležitá je tedy vzdálenost, ale ne vždy je to rozhodující faktor. Například 68 procent obyvatel severovýchodní části země - zejména oblasti Mazurských jezer - by si rádo pořídilo nemovitost v horách, po přímořském klimatu naopak nejčastěji touží ti, kdo žijí v průmyslové Lodži v centrálním Polsku (52 %).

Ukazuje se také, že oproti dřívějším dobám Poláci stále častěji tráví víkendy mimo své trvalé bydliště. Výjimku tvoří vánoční svátky, které nadále 98 procent lidí tráví tradičně doma nebo u příbuzných. Mezi obyvateli měst, kteří na vlastní chatu nebo chalupu nedosáhnou, je stále populárnější agroturistika, ať už organizovaná nebo formou návštěvy někoho z rodiny, kdo na venkově žije a hospodaří.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!