Policie obvinila další tři lidi kvůli dotacím pro mistrovství světa v Liberci | E15.cz

Policie obvinila další tři lidi kvůli dotacím pro mistrovství světa v Liberci

Policisté z útvaru odhalování korupce a finanční kriminality obvinili další tři lidi v souvislosti se stavebními pracemi prováděnými před lyžařským šampionátem v Liberci v roce 2009.

Mezi novými obviněnými jsou devětačtyřicetiletá manažerka stavební firmy, třiapadesátiletý podnikatel a padesátiletý vedoucí pracovník Kolejí a menz Technické univerzity v Liberci. Všechny tři kriminalisté obvinili z podvodu ve formě spolupachatelství.
Podle speciálního policejního útvaru všichni tři „kšeftovali“ s novým nábytkem, který měla nábytkářská firma dodat do rekonstruovaných kolejí. „Uzavřeli dohodu, že část volného nábytku, śkříňky či noční stolky, se kvůli nepotřebnosti dodávat nebudou. Podle této dohody mělo být vybaveno nábytkem pouze několik nově vznikajících pokojů na kolejích, přestože v rámci uvedené akce měly být nábytkem vybavené všechny pokoje,“ popsal mluvčí útvaru pro oodhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek.
Podle kriminalistů nechala jedna z obviněných v období od září do prosince 2007 vystavit faktury s účtovanou částkou ve výši 54,7 milionů korun, kterými se fakturoval nábytek. Jednalo se však i o nedodaný nábytek, který nebyl vůbec objednán, případně byla objednávka dodatečně zrušena.
Tyto faktury pak obviněná předala k odsouhlasení a následnému proplacení dalším obviněným. Uvedeným způsobem nebylo podle policie dodáno celkem 575 nočních stolků, 1353 závěsných skříněk, 34 postelí, 34 pracovních stolů se zásuvkami a 34 kusů pracovních židlí. Celé jednání obviněných směřovalo k tomu, aby investor zaplatil za dodávky nábytku, který ve skutečnosti dodán nebyl a přitom aby tyto finanční prostředky zhotovitel nemusel vracet ani jinak kompenzovat.
Ke stejnému závěru dospěl podle policie také Nejvyšší kontrolního úřad. „Zajímavá je také spolupráce všech obviněných, bez které by nebylo možné trestný čin dokonat. Tímto jednáním se firma, která nábytek vyráběla, obohatila o částku dosahující téměř 4 miliony korun,“ dodal Skřepek.
Obvinění jsou stíháni na svobodě. V případě odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!