Pólisté hledají mladé talenty | E15.cz

Pólisté hledají mladé talenty

Filip Kadeřábek

Ústečtí vodní pólisté vládnou suverénně druholigové tabulce. Trápí je ale nedostatek hráčů.

Střílejí na branku, použít musí jen jednu ruku a ještě při tom plavou. To je vodní pólo. Hráči ústeckého klubu Spolchemie jsou tak úspěšní, že kralují druholigové tabulce a mají na víc. Chybí jim ale čas.
Před dvěma roky dalo právě kvůli němu Ústí první lize dobrovolně sbohem. „Kádr je kvalitní, i peníze dáme dohromady, ale prostě na první ligu nemáme čas. Je jiná doba, hodně z nás už má rodiny, malé děti a hlavně náročná povolání často na služby a směny,“ říká hrající trenér Libor Hyšpler.
Nejvyšší domácí soutěž se hraje každých čtrnáct dní, druhá liga pouze systémem pěti turnajů plus play-off. „Kádr máme strašlivě úzký. Minulý hrací den nás bylo na zápas ráno třináct a odpoledne už jen devět. Jak se sejdeme, tak hrajeme. Druhá liga má úplně jinou kvalitu než první a i s takovým přístupem v ní nemáme skoro konkurenci,“ uvědomuje si Libor Hyšpler.

Vyšší soutěž nechtějí

Loni Spolchemie soutěž jasně vyhrála spolu s následným play-off i baráží o postup do první ligy. Nabídky ale nevyužila. Letos po třech turnajích opět vede tabulku, přesto je hlavním favoritem druhé ligy Stepp Praha B. „Je to vlastně áčko, které loni Pražáci na protest zrušili. Naštvali je podivné přestupy a hostování ve strakonickém týmu těsně před prvoligovými finálovými duely. Potom je kvůli tomu prohráli, ač už byli skoro vítězové,“ vysvětlil rozložení sil v letošní sezoně kouč Hyšpler.
S pražským Steppem se poprvé utká Spolchemie v bazénu na Klíši už tuto sobotu. Zápas proti B týmu startuje po jedenácté hodině dopoledne, Stepp C vyzve Spolchemie před pátou navečer.

Na nábor nikdo nepřišel

V Ústí mají strach z nedostatku mladých nástupců stárnoucí slavné generace vodního póla. „Zájemců o pólo je velmi málo a mládežnickou základnu nemá Ústí žádnou,“ varoval bývalý trenér Zdeněk Štefunda. Podle Libora Hyšplera neměl loni další nábor mladých pólistů žádnou odezvu. „Měli jsme plakáty ve školách, jeden kluk od nás rozváží pizzy, tak to k nim přidával a nic. Není zájem. Jak to bude dál, radši nedomýšlím. Vždyť mnozí z nás pamatují ty slavné roky, kdy jsme sbírali jeden titul za druhým. Až se zbytkem kluků dohrajeme, bude asi s pólem v Ústí finíto.“

Autor: Filip Kadeřábek
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!