Polovina bank v Evropě nechce půjčovat | E15.cz

Polovina bank v Evropě nechce půjčovat

Průzkum, který společnost Cushman & Wakefield provedla mezi 83 největšími evropskými bankami, zjistil, že 59 procent z nich se v podstatě uzavřelo vůči novým obchodům a neposkytuje úvěry zajištěné komerčními nemovitostmi. Zbývající subjekty jsou ochotny poskytovat zavedeným klientům úvěry zajištěné kvalitními nemovitostmi a spolehlivými ručiteli.

Průzkum ukázal, že mnohé z 22 bank, které půjčují novým klientům, uplatňují opatření, která regulují, kolik a komu mohou půjčit. Jednou z podmínek je, aby se investor mohl prokázat dobrou podnikatelskou historií nebo minimálně čistým obchodním jměním. Ze zmíněných 22 bank polovina upřednostňuje obchody v hodnotě do 20 milionů liber, kdežto ostatní jsou schopny financovat transakce až do výše 50 milionů liber. Kromě poklesu počtu půjčovatelů klesají i poměry LTV (poměr mezi poskytovanou výší úvěru a hodnotou zastavované nemovitosti), což jen dokládá, že banky usilují při svých akvizicích o mnohem menší riziko. Ve Velké Británii se tento poměr snížil v porovnání s obdobím před ekonomickým poklesem z 80 až 85 procent na 60 až 70 procent. V západní Evropě došlo k poklesu z 85 až 90 procent na 50 až 60 procent.

Podle průzkumu existuje na evropském trhu 15 bank, které aktivně půjčují novým klientům, aniž by si kladly příliš mnoho podmínek. „V České republice je zcela zřejmé, že úvěrové financování je stále k dispozici i pro nové transakce, ale stejně jako ve zbytku Evropy, i zde musí být pro získání úvěru splněna specifická kritéria. Banky zajímají pouze transakce podepřené dlouhodobými nájemními smlouvami k nemovitostem v zavedených komerčních lokalitách, s udržitelnou úrovní nájmu a finančně zdravými a silnými nájemci,“ říká Phillip Wood ze skupiny kapitálových trhů společnosti Cushman & Wakefield v Praze. Skutečnost, že se neposkytují úvěry proti zajištění komerčními nemovitostmi, vedla k prudkému poklesu objemu uzavřených obchodů. Globální investice do komerčních nemovitostí poklesly o 59 procent z rekordních 1,05 bilionu dolarů v roce 2007 na 435 miliard dolarů v roce 2008.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!