Polovina lékařů hlásí odchod | E15.cz

Polovina lékařů hlásí odchod

Petr Wojnar

Více než šedesát lékařů se připojilo k výzvě Děkujeme, odcházíme a zřejmě opustí nemocnice v Karviné a Orlové.

Lékaři z krajských nemocnic v Karviné-Ráji a v Orlové začali sepisovat první výpovědi. Naplňují tak prohlášení výzvy Děkujeme, odcházíme. K březnu příštího roku by tak mohlo z Karviné a Orlové odejít čtyřicet až padesát procent lékařů. „Výpověď má dát padesát až šedesát lékařů z obou odloučených pracovišť. Můj odhad ovšem je, že číslo bude ještě vyšší,“ uvedl odborový předák Nemocnice v Karviné Ráji Marián Pirchala. Odchody se dotknou všech důležitých oddělení. „Především ARO, interna i chirurgie přijde o řadu výborných lékařů,“ podotkl Pirchala. To se lidem nelíbí. „Jsme rukojmí. Nemůžu přece za to, že se stát neumí, nebo nechce o lékaře postarat. Takhle na to doplatí zase lidé, kteří, kvalitní lékaře ve svém okolí potřebují,“ řekla Marcela Millerová z Karviné.
Výzva Děkujeme, odcházíme má přimět vládu, aby zajistila víc peněz pro zdravotnictví nebo lepší platy lékařů. „Požadavky lékařů podporuji,“ řekl náměstek Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji Radek Sušil. A dodává, že odchod tolika lékařů pacienti výrazně pocítí. Třeba tím, že nemocnice bude muset zavřít některá oddělení a lidé pocestují k lékaři mnohem dál.

Odchod lékařů podporuji, říká Sušil

Už v březnu příštího roku budou lékaři v Karviné a Orlové zřejmě nedostatkovým zbožím. Jak na to doplatí pacienti? Ač je ve vedení nemocnice, která může v příštím roce přijít o desítky kvalifikovaných lékařů, jejich rozhodnutí dát výpověď a odejít za lepšími penězi náměstek ředitele krajských nemocnic v Karviné a Orlové a zároveň lékař Radek Sušil podporuje. Podle něj výzva „Děkujeme, odcházíme“ znamená obrovskou příležitost pro lékaře získat odpovídající plat a zatraktivnit lékařskou profesi. „Jsem doktor, proto je chápu,“ říká.

Plánovaný odchod lékařů podporujete. Proč?

Pro lékaře se toho od revoluce moc neudělalo. Teď je šance ukázat nespokojenost. Protest nemíří proti vedení nemocnice, ale proti jednání vrcholných politiků.

Které nároky lékařů jsou nejoprávněnnější?

Především požadavek na odpovídající plat. Vzhledem k důležitosti a zodpovědnosti tohoto zaměstnání je na místě požadovat jeden a půlnásobek pro začínající doktory, a až trojnásobek průměrného platu pro plně kvalifikované doktory.

Souhlasíte s lékaři, že jejich profese už není tak atraktivní?

Rozhodně. Když mluvím se svou dcerou o tom, co by v budoucnu chtěla dělat, jako první odmítá možnost, že by byla lékařkou.

Kolik lékařů z karvinské a orlovské nemocnice odejde?

Přesná čísla bychom měli znát po 15. prosinci. Podle odhadu by mohlo odejít čtyřicet až padesát procent lékařů.

Jak docílíte toho, aby na odchod lékařů nedoplatili pacienti?

Krizový scénář budeme tvořit až podle toho, kolik lékařů opravdu odejde. Pokud budeme muset, zavřeme i nějaká oddělení, protože oddělení bez doktorů je zbytečné.

To se lidem líbit nebude.

Ano, konflikty mezi pacienty a lékaři lze očekávat a lékaře na to připravuji.

Autor: Petr Wojnar
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!