Polské firmy se naučily smlouvat o nájemném | E15.cz

Polské firmy se naučily smlouvat o nájemném

Nájemci administrativních ploch v sousedním Polsku zahájili s počátkem roku 2010 masivní vyjednávání o svých nájmech s vidinou snížení nákladů.

Vzhledem k tomu, že polský kancelářský trh byl hospodářskou recesí zasažen podobně jako ten český, naskýtá se otázka, kdy s podobným tahem přijdou české společnosti. Rostoucí neobsazenost kanceláří jim nabízí unikátní vyjednávací pozici. „Řada nájemců bohužel nevěnuje otázce nového projednání či prodloužení nájemních podmínek dostatek času, čímž zbytečně oslabuje svou vyjednávací pozici. Nakonec jsou nájemci pod časovým tlakem nuceni akceptovat i mnohem horší nabídku pronajímatele, která zdaleka nereflektuje dnešní situaci na trhu,“ říká Filip Rerko z pražského oddělení Colliers International, který se specializuje na zastupování nájemců.

#####Lukrativní podmínky se nenabízejí automaticky každému

Rerko naráží na skutečnost, že firmě, která „pouze“ obnovuje nájemní smlouvu, pronajímatel standardně nenabídne tak lukrativní podmínky jako potenciálnímu novému nájemci. „V případě nového nájemce se totiž pere se silnou konkurencí, a proto musí jeho nabídka být dostatečně kompetitivní (řádově o 15 až 20 procent výhodnější). U stávajících nájemců pronajímatel předpokládá - a velmi často bohužel oprávněně - že nemají informace o aktuální situaci na trhu. V jeho prospěch hraje také převládající strach nájemců z dodatečných nákladů na případné stěhování, vybavení nové kanceláře apod.,“ charakterizuje Rerko. Podobným uvažováním se prý bohužel nájemci sami připravují o značnou úsporu svých nákladů. Masivní pobídky pronajímatelů, kteří nájemce jednoduše potřebují k životu, jsou totiž často výhodnější, a to i při započítání případných nákladů spojených se stěhováním.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!