Pomocníci si vyslechnou díky i spílání | E15.cz

Pomocníci si vyslechnou díky i spílání

Pomocníci na přechodu pomáhají dětem, ale zdržují řidiče.

Přechody pro chodce v blízkosti škol jsou v Mladé Boleslavi pod dohledem strážníků městské policie a jejich pomocníků. Magistrát zaměstnává deset důchodců, kteří u přechodů slouží každý školní den. Jejich povinností je zastavovat auta a umožnit dětem bezpečně přejít. Většina lidí jejich práci oceňuje, ale stává se, že slyší od řidičů i nadávky. Začátkem září byl jeden hlídkující senior dokonce napadený spěchajícím řidičem.

Přechod na Pražské ulici je nebezpečný

Strážníci se shodují v tom, že nejhorší přechod je u základní školy v Pražské ulici. Je v zatáčce pod dlouhým a prudkým kopcem, kde je omezená rychlost na třicet kilometrů v hodině. Redaktorka týdeníku Sedmička projela v pátek ráno za nejvyššího provozu daný úsek podle předpisů, tedy třicítkou. Auta, která jela před ní, jí ujela, za ní se vytvořila kolona.
„Na přechodu sloužím už rok. Jezdí tam hodně aut a jezdí rychle,“ říká Jan Sobotka.
Na tváři má odřeninu. První školní den ho pěstmi napadl spěchající řidič.
„Lidé jsou slušní a když ukážu terčík, tak hned zastavují. Jen občas mi někdo nadává. Nedávno jelo z kopce černé auto. Zrovna přecházely děti, tak jsem ho zastavil. Nejdřív mi řidič nadával a křičel, že spěchá. Řekl jsem, ať toho nechá, že teď přecházejí malé děti. Vyletěl z auta a začal mě mlátit pěstmi. Pak skočil za volant a ujel,“ popisuje událost Sobotka.
Řidič měl smůlu. Přechod je sledovaný kamerou a násilníka brzy zajistila policie.

Malé děti na dohled spoléhají

„Dcera chodí do druhé třídy. Jsem ráda, že pomocníci na přechodech děti ohlídají,“ říká Jana Poláková.
„Děti si zvykly na nás spoléhat. Hlavně ty malé. Často se ani nerozhlédnou a vletí do silnice,“ říká další pomocník Karel Jeřábek.
„Rodiče nás chválí, ale někteří řidiči jsou hodně nervózní. Minimálně jednou týdně se stane, že stojím uprostřed přechodu s terčíkem a auto mě prostě objede,“ říká Jeřábek.
Slouží se za každého počasí. „Mrazy se dají vydržet, když prší, zmoknu. Nedá se nic dělat, děti i rodiče na nás spoléhají,“ říká Sobotka.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!