Poptávka po bydlení je na úrovni roku 2006 | E15.cz

Poptávka po bydlení je na úrovni roku 2006

Poptávka po bytech, rodinných domcích a pozemcích se v polovině letošního roku drží na číslech srovnatelných s rokem 2006. Odborníci však varují: Ceny bydlení už dále klesat nebudou. Byty v kvalitní lokalitě a v dobrém stavu si navíc přes ochlazení poptávky po předloňském a loňském boomu drží své ceny na stabilní úrovni.

Zastavil se i propad cen panelových bytů. Rodinných domků a pozemků se změny ceny dotkly nejméně. „Do konce letošního roku očekáváme u všech nemovitostí po celé České republice už v průměru stagnaci. Zájem je především o nepředražené nemovitosti - tedy ty, u kterých si majitelé uvědomili, že za ceny platné během loňského a předloňského boomu se dnes prodat nedají,“ říká ředitel realitní kanceláře AAABYTY. CZ. Nový trend však od počátku roku registruje tato kancelář u novostaveb. „Poptávku zaznamenáváme u projektů po kolaudaci s možností okamžitého nastěhování. Takzvané papírové projekty - tedy novostavby před prvním výkopem - aktuálně důvěru zákazníků nemají. Klienti jsou k míře potenciálního rizika citlivější,“ popsal situaci na trhu Aleš Budín.

#####Rozhoduje dobrá lokalita

Alfou a omegou při výběru bydlení zůstává napříč celou Českou republikou lokalita. U rodinných domků se navíc lokalita dostala významem před cenu. Nezměnila se ani dispoziční očekávání. U mladých lidí jde především o startovací byty do 50 metrů čtverečních s bezproblémovou dostupností do centra měst. Zájem o větší byty - především v cihlové zástavbě -přichází od rodin s malými dětmi. Poptávka po větších panelových bytech klesla na minimum. Za poslední tři měsíce se však změnil přístup prodávajících. „Ve druhém čtvrtletí jsme konečně zaregistrovali ochotu majitelů reagovat na současnou situaci na trhu. Prodávající pochopili, že když soused prodal vedlejší garsonku minulý rok za milion korun, neznamená to, že letos za ni také on dostane stejnou cenu. Pokles cen opět dostal nemovitosti do centra zájmu poptávajících. Dnes už zase platí, že kdo nenadsazuje ceny, prodá,“ zdůraznil Aleš Budín.

#####Zákazníci se zajímají také o zateplení nemovitostí

Rodinné domky, stejně jako pozemky, doznaly oproti minulosti nejmenší změny. Ceny v případě horší lokality spadly jen o minimum a v dobrých lokalitách šly dokonce nahoru. Poptávka je díky relativně jistější investici stále vysoká. Mezi kupujícími se ovšem klade daleko větší důraz na zateplení a další možné energetické úspory. Cenová houpačka letošního roku vyžaduje pro dobrý prodej či nákup konzultaci odborníka víc než kdy dřív. „Pro poptávající je v tuto chvíli spolupráce se seriózní realitní kanceláří zvlášť důležitá. Nejen proto, aby v rámci realitního obchodu nenaletěli, ale též aby udělali obchod za zajímavou cenu,“ pokračoval Aleš Budín.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!