Poptávka po skladech letos mírně oslabuje | E15.cz

Poptávka po skladech letos mírně oslabuje

Průmyslové a logistické nemovitosti potvrdily i ve třetím čtvrtletí tohoto roku, že jsou nejvíce rostoucím segmentem českého realitního trhu. Nicméně existují již první známky zpomalení.

Ve třetím čtvrtletí roku 2008 bylo na trh uvedeno zhruba 150 tisíc m2 nových průmyslových nemovitostí a logistických parků, což zatím představuje nejnižší kvartální růst v tomto roce. Celková plocha moderních průmyslových nemovitostí a logistických parků tak dosáhla výše 2,92 milionu m2. Na trhu průmyslových a logistických nemovitostí jsou v současné době patrné důsledky tří nepříznivých okolností. „Silná česká koruna zdražuje české zboží a omezuje tak vývoz českých firem.

Neméně významná je také malá výkonnost většiny zemí eurozóny, která negativně ovlivňuje poptávku po dováženém zboží a tím dále omezuje průmyslovou výrobu českých exportérů. Nezanedbatelný vliv má také globální finanční krize,“ říká Ondřej Novotný, analytik mezinárodní poradenské společnosti King Sturge. Ze struktury nových ploch průmyslových a logistických nemovitostí (tzv. take-up) vyplývá, že developeři v převážné většině rozšiřovali již postavené parky.

Jediným zcela novým areálem, jehož první haly byly dokončeny v tomto čtvrtletí, je CTP Park Nový Jičín. „V souvislosti s obecným poklesem hospodářské výkonnosti se dá očekávat útlum výroby, následně pokles kupní síly, spotřeby a logistického obratu.

Je tedy pravděpodobné, že dojde také ke snížení poptávky po průmyslových a skladových prostorách,“ informuje Milan Korbelář, vedoucí oddělení průmyslových nemovitostí King Sturge.

#####Roste míra neobsazenosti

Podle průzkumu společnosti Cushman & Wakefield se celkově od ledna letošního roku do konce září postavilo 517 tisíc m2 a bylo předáno 453 tisíc m2 nových průmyslových prostor. Nová výstavba tak klesla oproti stejnému období loni o 22 procent a pronájem nových prostor o 27 procent. S tím souvisí míra nepronajatých ploch, která se vyšplhala na 13,6 procenta. Nejvíce volných ploch (cca 18 procent) je v Ostravě a na Plzeňsku. Tato čísla však nejsou v současnosti příliš alarmující.

Je pravděpodobné, že z důvodu menší spekulativní výstavby budou nepronajaté prostory klesat. „Jedním z hlavních důvodů propadu nových pronájmů je pokles přílivu nových investic ze zahraničí. Podle zdrojů agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvestu přestává průmysl v Česku investovat do výroby, ale zaměřuje se především na technologie, vývoj a výzkum. Bohužel tyto nové sektory nestačí v současnosti nahradit sníženou poptávku ze strany výrobců,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield. „Podle našich zdrojů klesly pronájmy moderních průmyslových ploch ze strany logistických společností oproti loňskému roku o 32 procent, ze strany výrobců až o 45 procent. Nelze očekávat, že by v posledním čtvrtletí došlo ke zlepšení,“ pokračuje Ferdinand Hlobil. I přes pokles výstavby a pronájmů se Česká republika stále drží na předních pozicích ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi. Společnost King Sturge hlásí dokonce průměrnou míru neobsazenosti průmyslových prostor 17,2 procenta.

#####Největší nárůst zaznamenala Morava

Nejvíce se v uplynulých třech měsících průmyslové nemovitosti a logistické parky stavěly na severní Moravě (25 procent), v západních Čechách (25 procent) a na Praze-západ (16,6 procenta). „Nejvíce nových prostor vzniklo na Ostravsku a Novojičínsku, v západních Čechách se staví tradičně na Plzeňsku a u Stříbra. Na Praze-západ se rozšiřovaly parky při dálnici D5 a při rychlostní komunikaci R6,“ říká Jakub Holec z českého zastoupení mezinárodní poradenské společnosti King Sturge.

V uplynulém čtvrtroce patřila k nejaktivnějším developerům společnost CTP Invest, která je již několik let lídrem českého trhu průmyslových a logistických nemovitostí.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!