Poptávka po zelených budovách postupně poroste | E15.cz

Poptávka po zelených budovách postupně poroste

V poslední době téměř není administrativní projekt, který by se neoznačoval jako „zelený“. Podle ředitele divize komerčních prostor společnosti Professionals Petra Černovského je ale trend příklonu k zeleným budovám opodstatněný a očekávatelný. „Otázkou zůstává, co si pod pojmem zelená budova představíme a co od takové budovy očekáváme,“ říká.

Jak reagují klienti na nabídku zelených budov?

Existuje několik mezinárodních standardů, a dnes již máme také český, které v různých úrovních definují požadavky na zelené budovy. S rostoucí společenskou odpovědností firem, která je hlavně tažena zahraničními společnostmi, bude růst také poptávka po zelených budovách. V současné době se většina našich klientů přímo na zelené budovy v definici své poptávky nesoustředí a převažují hlavně přímá ekonomická kritéria spolu s lokalitou. Podle našeho názoru je to zapříčiněno také tím, že osvěta širší veřejnosti spolu s reálnou nabídkou takových budov je relativně nízká a případné „výhody“ nejsou pro klienty přímo uchopitelné.

Bývá také zvykem, že zelená budova je o něco dražší, ale vyšší náklady se vrátí v úspoře peněz za energie. Slyší na to klienti, nebo dávají stále přednost nižšímu nájmu?

Samozřejmě, samotný nájem je jednou z několika finančních složek přímo souvisejících s nájmem nebytových prostor. Případná vyšší cena samotného nájemného může být vykompenzována úsporou provozních nákladů, nicméně zde je potřeba vzít v úvahu strukturu budovy z pohledu skladby uživatelů (nájemců). Je vcelku logické, že největší přínos mají zelené nebo řekněme energeticky a provozně úsporné budovy pro velké uživatele (nájemce nebo vlastníky), kteří v ideálním případě využívají celou budovu a mohou tak přímo ovlivnit její provoz, a to v delším časovém horizontu než je průměrná doba nájmu na českém trhu.

Jaké lokality Prahy jsou dnes z hlediska kancelářského trhu nejpoptávanější? Cítíte v poslední době nějakou změnu?

Dá se říci, že dnes můžete uspokojit jakýkoli požadavek na pronájem kancelářských prostor, nebo zde existují nějaké limity?

Ačkoli se zdá, že z celkových čísel ukazujících průměrnou neobsazenost kancelářských budov je nabídka velmi široká, tak na druhou stranu v současné době registrujeme omezenou aktuální nabídku prvotřídních kancelářských prostor pro velké nájemce. Důvodem je, že v důsledku recese v posledních dvou letech se mnoho připravovaných projektů minimálně posunulo v čase a některé se zmrazily úplně. Pro průměrné poptávky do zhruba jednoho tisíce metrů čtverečních je aktuální nabídka volných prostor dostatečně široká a klienti mají možnost nalézt vhodné řešení pro své potřeby.

Jaký je v současné době nejčastější požadavek potenciálního klienta?

Pokud budeme hovořit o průměrném klientovi, pak je to společnost požadující přibližně 500 až 1000 metrů čtverečních co nejefektivněji řešeného kancelářského prostoru, s kvalitní technickou specifikací a s velmi dobrou dostupností MHD.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!