„Porvu se, když to pomůže“ | E15.cz

„Porvu se, když to pomůže“

Lotyšský útočník Aleksejs Širokovs se v hokejové Kometě rychle zabydlel. Když bude třeba, pomůže týmu i pěstmi.

Žije teď tisíc kilometrů od svého rodiště v lotyšské Rize, přesto se hokejový útočník Aleksejs Širokovs cítí v Brně jako doma. Vedení Komety přivedlo devětadvacetiletého centra před měsícem a zkušenému Lotyšovi stačilo na zabydlení v sestavě i ve městě jen pár dní. „V České republice bych hrál hokej jedině v Brně,“ prohlašuje s úsměvem Širokovs.

Co se vám v novém působišti tolik líbí?

V Brně je to skvělé. Líbí se mi tým i klubové zázemí, všechno je na špičkové úrovni. Město je pěkné. Připadá mi, jako bych v tady byl odjakživa. Čeští a slovenští hokejisté v mužstvu stále vtipkují, pošťuchují se a všemu se smějí. V šatně i na ledě.

V ruské nejvyšší soutěži jste odehrál pět sezon, tam není přátelská atmosféra v týmu obvyklá?

Ale ano, v Chabarovsku v KHL to bylo podobné. Jenže v zahraničí má hokejista občas problémy s adaptací. Chvíli trvá, než se dostane do herní pohody, jakou měl v předchozím klubu. Ale to u mě nebyl vůbec problém. Přišel jsem do Brna a hned jsem se tu cítil jako doma.

Ani čeština vám nedělá potíže?

Trochu česky už rozumím. Navíc se s někým domluvím rusky, jindy zase anglicky, takže s komunikací vůbec nemám problém. Snažím číst české noviny, takže by se moje čeština mohla ještě zlepšit.

S kým z týmu si nejvíc rozumíte?

Jsem v útočné řadě s Petrem Hubáčkem a Radkem Procházkou. S těmi si hodně rozumím hokejově. Jinak v kabině mezi borci žádné rozdíly nedělám. Všichni spoluhráči mi pomohli. Po tréninku většinou trávím čas sám, ale brzy za mnou přijede manželka.

Co jste o Brně věděl před příchodem do Komety?

Poctivě sleduji tabulky evropských lig, takže jsem moc dobře věděl, že Kometa byla v polovině sezony druhá v tabulce. Nevím, co se mohlo stát, že spadla tolik dolů. Když jsme s manažerem domlouvali angažmá v Brně, překvapilo mě, že je najednou osmá nebo devátá.

Čím chcete přispět Kometě, aby se posunula zase výš?

Nejsem typ hráče, který nastřílí dvacet gólů za sezonu. Spíš bych chtěl pomoct komplexně. Budu padat do střel, budu bránit, klidně se i s někým porvu, kdyby to mělo Kometě pomoct. Jak mě učili v dětství: nepotřebujeme v týmu hvězdy, potřebujeme vytvořit hvězdu z celého týmu.

Tak hraje i lotyšská reprezentace. Vy jste byl u toho, kdy tým bez hvězd dokázal potrápit český výběr na poslední olympiádě.

Ano. Touto filozofií se vytvoří tým, který je semknutý. Každý bojuje za toho druhého. Na českou reprezentaci to ve Vancouveru nestačilo, ale nevzdali jsme se. Byl to pro mě zatím největší zážitek v kariéře.

Jak byste porovnal kvalitu české a ruské soutěže?

Nemůžu říct, že by česká liga byla horší. V KHL hrají některé velké hvězdy, ale úroveň není o tolik vyšší. Řekl bych, že finská, švédská, ruská, česká a švýcarská liga jsou na podobné úrovni. V každé je těžké se prosadit.

Jak si užíváte diváckou podporu v Brně?

Je opravdu potěšení tu hrát. Připomíná mi to Chabarovsk, kde na hokej také chodilo pravidelně sedm tisíc lidí. Zdá se mi ale, že Brňané se na hokeji víc baví. Zpívají chorály, smějí se. V Rusku je víc agresivních fanoušků. Největší zážitek mám z Prahy z utkání proti Slavii, kde jedna strana arény byla modrá, druhá červená a fanoušci se přeřvávali navzájem.

Zvládne podle vás Kometa závěr extraligy a dostane se do play-off?

Nesmíme se dívat tak dopředu. Musíme myslet vždy jen na zápas, který je před námi. Kdybychom stále spekulovali, kolik zápasů nám stačí vyhrát k postupu do play-off, dopadlo by to špatně.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!