Pospíšil: Vláda odstraní rozpory v zákonech o bydlení | E15.cz

Pospíšil: Vláda odstraní rozpory v zákonech o bydlení

Vláda se v průběhu příštích dvou let pokusí odstranit rozpory mezi připravovaným občanských zákoníkem a minulý týden ve sněmovně schválenou novelou občanského zákoníku, která upravuje mimo jiné postup po skončení regulace nájemného. Řekl to ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), ze schválené novely je podle něj 90 procent v souladu s chystaným občanských zákoníkem.

Nový občanský zákoník vláda projedná na jaře, pak se jím zhruba rok bude zabývat parlament, uvedl ministr. Zákoník by pak měl vstoupit v účinnost v polovině roku 2013. „Jsme připraveni občanský zákoník, který se dva roky bude projednávat, ještě dopilovat, aby rozpory byly odstraněny,“ řekl Pospíšil. V oblasti bydlení je podle něj třeba upravit „drobné nuance“. Poslanec za ČSSD Stanislav Křeček v reakci poukázal na nedostatky schválené novely, které podle něj představuje například rušení služebních bytů. Připravovaný občanský zákoník naopak služební byty neruší, poznamenal. Křeček také upozornil, že schválená novela počítá s tím, že pronajímatel má právo rozhodnout o tom, s kým bude nájemce bydlet. „To je protiústavní zásah, který tam ministerstvo pro místní rozvoj prosadilo. V novém občanském zákoníku je řečeno, že nájemce má právo bydlet, s kým chce. To je zásadní rozpor,“ řekl Křeček. Novelu minulý týden kritizovali také další opoziční poslanci.

Pospíšil poznamenal, že vláda musela novelou občanského zákoníku reagovat na konec regulace nájemného. Podle novely budou nájemci a pronajímatelé mít mimo jiné pevnou lhůtu na dohodu o zvýšení nájemného. Teprve po jejím uplynutí se budou moci vlastníci bytů obrátit na soud, aby nájemné stanovil. S loňským rokem skončila regulace nájemného přibližně pro 400 tisíc bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012. Pospíšil také připomněl, že navrhovaný nový občanský zákoník počítá i s odškodněním lidí za ztrátu radosti z dovolené. Cestovní kanceláře by ho platily v případě, že nedodrží podmínky ve smlouvě o zájezdu, například pokud slíbí pobyt na pobřeží, a zákazník pak bydlí jinde. Výši odškodného budou určovat soudy. „Většinou se jedná ve vyspělých zemích asi o polovinu té ceny, co dovolená stála,“ popsal Pospíšil. Cestovní kancelář by přitom měla vracet cenu zájezdu a navíc zákazníkovi vyplatit také odškodnění.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!