Potřebuje plastiku a peníze | E15.cz

Potřebuje plastiku a peníze

Budovu nádraží na Jižním předměstí čeká velká přeměna. Prosklená střecha, opravené ateliéry i nová galerie.

Obdiv i zatracení. Místo v Plzni, které téměř nikoho nenechává chladným. Jižák aneb Moving station na Jižním předměstí je pro jedny ostudnou a zdevastovanou stavbou, u které se scházejí feťáci, pro druhé majestátní stavbou a vlastně jediným místem v Plzni pro alternativní kulturu.

Zpustlá kráska

Západní část dřívějšího nádraží Jižní předměstí, nyní v soukromých rukou, se opravdu jeví jako den a noc. Krásné a památkáři bedlivě střežené prostory, ze kterých ale na některých místech padá omítka. Na opuštěném nástupišti je pečlivě uklizeno, téměř z každého zákoutí ale prosakuje pach moči. Zdi, které přetvořila celkem zdařile graffiti, jsou o kus dál poničeny značkami sprejerů. Jižák je zásadním místem pro alternativní kulturu, na koncerty, výstavy, workshopy nebo přednášky sem chodí převážně vysokoškoláci. Prostory nádraží, které České dráhy kvůli nedostatku peněz nehlídají, ale také přitahují feťáky, kteří si tam píchají svoji dávku.

„Jezdím kolem každý den vlakem. Pro Plzeň je to hodně špatná vizitka,“ hodnotí vzhled Petr Klesa. „Pro Plzeň je Jižák ohromným přínosem, zásadním prostorem pro alternativní kulturu. Je skvělé, že se našel privátní subjekt, který tady nechává provozovat nekomerční činnost,“ nahlíží z druhé strany odstupující náměstkyně pro kulturu Marcela Krejsová. Nutné dotace Brzy může ale dojít k podstatné změně. „Na začátku příštího roku bychom už mohli získat stavební povolení,“ tvrdí majitel Michael Hubka. Firma Klotz už má připravený projekt.

Za osmdesát milionů korun by budova získala prosklenou střechu, a hlavně zrekonstruované prostory: tzv. black box – tedy scénu s mobilním jevištěm i hledištěm, ateliéry v horní části budovy, sochařský ateliér a videoateliér uprostřed a zázemí pro divadelní scénu v dolní části. A také galerii a malou scénu.

„Jižák nutně potřebuje opravu. Navíc v zimě se tady nedá existovat, prostory využíváme jen osm měsíců v roce. Zásahem ale budova přijde o svoji jedinečnost,“ říká Lenka Hodoušová z občanského sdružení Johan. Právě Johan je nájemcem objektu a organizací, která koordinuje projekty v Jižáku. Majitel před dvěma lety žádal o evropskou dotaci na opravu.

„Žádost byla vyřazena. Pokusíme se ji ale podat znovu. Bez zásadní podpory bychom v celém rozsahu rekonstrukci uskutečnit nemohli,“ připomíná Hubka. V první žádosti žádali téměř o sedmdesát milionů korun. Majitel plánuje dokončit celou renovaci do konce roku 2013. Kdy se začne stavět, však ještě neví. „Potřebujeme vědět, jak to s dotacemi bude. Nechceme rekonstrukci dělat postupně po malých částech, musí se to uskutečnit najednou. A jsou i úsporné varianty,“ dodává Hubka. V týdnu oslavil Johan deset let činnosti na Jižáku slavnostní beneficí. „Zaměření zůstane stejné i po přestavbě, hlavním nájemcem bude i nadále Johan,“ uzavírá Hubka.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!