Pověst vína z jižní Moravy upadá | E15.cz

Pověst vína z jižní Moravy upadá

Jihomoravští vinaři si dál kazí renomé. Naposledy k tomu „přispěli“ Templáři z Čejkovic.

Další a další kauzy ničí pověst jihomoravských vinařů. Naposledy obsadili inspektoři Zemědělské a potravinářské inspekce Templářské sklepy v Čejkovicích a vedení vinařství nařkli z dovozu hroznů s nejasným původem. Ať už případ dopadne jakkoliv, důvěra zákazníků v kvalitu jihomoravského vína neustále klesá.

„Taková odhalení se bohužel čas od času objeví, a jsou velmi nepříjemná,“ uvědomuje si ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška. Naráží tak mimo jiné na podobné letní problémy Českých vinařských závodů, které vlastní Vinium Velké Pavlovice, nebo potíže mutěnického vinařství vedeného Miroslavem Jagošem.

„Problémy vycházejí najevo díky detailnější práci inspekce. Je dobře, že její pracovníci zintenzivnili snahy o odhalení nedostatků, protože tím pádem stoupá garance kvality domácích vín pro spotřebitele,“ myslí si Krška.

Vinaři odmítají vinu

Lidé z vedení vinařských firem však stále odmítají, že by chtěli zákazníky úmyslně podvést. Například Templáři tvrdí, že nakupovali hrozny podle zákona, a zvažují žalobu. Inspektoři však poukazují na to, že vinařství zaplatilo za hrozny brněnské firmě Bj.Vitis, aniž by si ověřilo, kde je tato společnost zabývající se prodejem potravin získala a kdo je vypěstoval. A právě to inspektorům vadí.

„Zástupci vinařství nejsou schopni průkazně doložit, odkud hrozny pocházely a jaké konkrétní šarže vín z těchto hroznů vznikly,“ říká mluvčí inspekce Petra Hoferková.

S tím ale šéf Templářů Pavel Pastorek nesouhlasí a zvažuje žalobu. „Hrozny jsme prověřili přes online registr, jinou možnost jsme ani neměli,“ hájí se Pastorek. Přesto musí kvůli kontrolorům zmizet z trhu zhruba milion litrů templářského vína z roku 2009.

Inspektoři, vinaři i konzumenti se shodují, že kauzy ničí dlouhé roky budovanou pozici jihomoravského vína. „Když to půjde, raději si dám skleničku vína, které vyrobil můj známý. U něj skutečně vím, co piju, což se teď o vínech z obchodu říct nedá,“ podotýká například dvadvacetiletá Lucie Michalčíková z Hodonína. Inspektoři přitom chystají další kontroly.

Podle Pastorka z Templářských sklepů Čejkovice teď kvůli kauze z posledních týdnů hrozí až statisícové ztráty. „Přesný rozsah škody si ale netroufám odhadnout. Musíme počkat na odezvy našich odběratelů,“ říká šéf vinařství.

Podle zástupců vinařských firem jsou reakce odběratelů zatím půl na půl. Někteří je zatracují, jiní povzbuzují. „Slyšel jsem už i názor, že nás inspektoři chtěli úmyslně poškodit,“ tlumočí jednu z reakcí Pastorek. To ale lidé ze Zemědělské a potravinářské inspekce rezolutně odmítají.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!