Povodni se postaví hráze a jez | E15.cz

Povodni se postaví hráze a jez

Zemanová Lucie

Ochrana Berouna proti vodě počítá s mobilními i pevnými hrázemi. Její součástí bude také opravovaný velký jez.

Protipovodňovým opatřením v Berouně již nestojí nic v cestě. Přes počáteční problémy se město nakonec dohodlo se všemi majiteli pozemků, na kterých vzniknou mobilní i pevné hráze. Míč v pomyslné hře je v tuto chvíli na straně „hřiště“ Povodí Vltavy.
„Na akci je vydané územní rozhodnutí a v tuto chvíli probíhají jednání s ministerstvem zemědělství,“ řekla tisková mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková. Právě Povodí Vltavy a ministerstvo zemědělství by se na protipovodňových opatřeních Berouna měly finančně podílet.
Původně se hráze měly začít stavět počátkem roku 2011 s tím, že konec stavby byl naplánovaný na rok 2013. Do konce jednání s ministerstvem zemědělství ale nelze určit přesný začátek stavby.

Záložní městský rozhlas

Kromě mobilních a pevných hrází ale město uvažuje také o speciálních ochranných vacích, které Berounu nabídla Kanada. V případě povodně by se vaky přivezly, naplnily vodou a pak by se opět srolovaly. Nespornou výhodou je tak rychlost, ale i to, že jsou vaky podstatně levnější než pytle s pískem. Podle berounské radnice se ale zatím jedná jen o plány do budoucna.
S čím naopak město počítá, je digitální povodňový plán a modernější vyrozumívací systém pro obyvatele Berouna. Právě na to radnice získala dotaci okolo jednoho a půl milionu korun z Evropských fondů. „Bude to navazovat na digitální povodňový model, který by měl v případě povodně zobrazit míru zatopení jednotlivých částí města. Pokud tedy stoupne hladina o určitý počet metrů, model ukáže nejohroženější místa a jejich možné zatopení, a to v dostatečném předstihu,“ vysvětloval starosta Berouna Tomáš Havel.
Součástí projektu, na který se použijí evropské peníze, bude i záložní pracoviště městského rozhlasu, které vznikne mimo budovu radnice. Ta totiž byla při povodních v roce 2002 zaplavená. Hlášení tak bude možné vysílat také z areálu bývalých kasáren.
Součástí protipovodňových opatření bude také velký jez na řece Berounce, který se rekonstruuje a který bude osazený speciálními klapkami. Jez bude nejen regulovat výšku vody, ale i trhat ledové kry.

Brzy bude hotovo

„Posunuli jsme se do závěrečné etapy. V tuto chvíli jsou klapky na pravém a středním jezovém poli a zbývá už jen levá část,“ popisoval Jakub Helus ze společnosti RenoEnergie, která stojí za rekonstrukcí jezu i za stavbou malé vodní elektrárny s rybím přechodem.
„Vše by mělo být hotové do konce tohoto roku a finální terénní úpravy plánujeme na začátek roku 2011,“ dodal Helus.

Autor: Zemanová Lucie
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!