Pozemkový fond do roku 2012 vypořádá pozemky, které spoluvlastní | E15.cz

Pozemkový fond do roku 2012 vypořádá pozemky, které spoluvlastní

Pozemkový fond ČR (PF) chce do konce roku 2012 vypořádat podíly u pozemků, o jejichž vlastnictví se dělí s jinými osobami. Jde o více než 15 400 pozemků s celkovou výměrou přes 9 tisíc hektarů. Fond proto začal oslovovat spoluvlastníky nemovitostí s návrhem převodu státního podílu na ně či rozdělení pozemku mezi současné spoluvlastníky.

PF se dnes v řadě případů o pozemek s dalšími osobami dělí. Příslušný podíl přitom vyjadřuje pouze míru účasti spoluvlastníka na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnického vztahu. „Z toho je zřejmé, že výkon správy u spoluvlastnického podílu je přinejmenším administrativně náročný a případy, kdy je stát - Pozemkový fond ČR spoluvlastníkem, je tedy žádoucí v maximálním možném rozsahu minimalizovat,“ uvedl ředitel fondu Radim Zika. „Prvním řešením je uzavření dohody o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví státu a ostatních spoluvlastníků, a to buď převodem spoluvlastnického podílu státu na spoluvlastníka, a nebo reálným rozdělením nemovitosti,“ řekl Zika. V případě, že spoluvlastníci nezareagují na první nabídku, rozešle jim fond nabídku k využití svého předkupního práva. PF od roku 1999, kdy začal platit zákon o prodeji půdy, prodal 725 tisíc pozemků o celkové výměře 512 tisíc hektarů za 26 miliard korun. Dalších 28 tisíc pozemků o výměře 9 tisíc hektarů převedl fond bezúplatně na obce, veřejné vysoké školy a veřejné výzkumné instituce. Nyní v České republice spravuje přibližně 240 tisíc hektarů půdy. V nich je zahrnut také majetek pro stále nevyřešené církevní restituce i státní rezervy pro dopravní a jiné stavby.

Fond nyní prochází transformací a organizačními změnami. V současné podobě má fungovat do konce roku 2012. Podle původního záměru se poté měl přeměnit na samostatnou organizační složku státu, spadající s největší pravděpodobností pod ministerstvo zemědělství. Smlouva, kterou mezi sebou po loňských parlamentních volbách uzavřely strany současné vládní koalice, a následné programové prohlášení vlády však s transformací PF na organizační složku státu již nepočítá. Namísto toho má jako nástupce fondu vzniknout Pozemkový úřad České republiky coby samostatná právnická osoba oddělená od státního rozpočtu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!