Pracovní místo v kanceláři se zmenšuje | E15.cz

Pracovní místo v kanceláři se zmenšuje

Ještě před několika lety zaplňovalo kanceláře v českých administrativních budovách velké množství nejrůznějšího nábytku. Časy se změnily, dnes je trendem umístit do kanceláří jen nezbytně nutný nábytek, pokud možno pouze pracovní stůl a židli.

Podle Jiřího Kejvala, ředitele společnosti TECHO, která se zabývá návrhem nových kanceláří i výrobou nábytku, se mění i pojetí pracovního místa jako takového. Uspořádání českých kanceláří ještě na počátku 90. let minulého století připomínalo odkaz Rakouska-Uherska. Kanceláři vévodil pokud možno co největší stůl a velké skříně na skladování různých spisů. Vlivem rozvoje počítačů začaly postupně přibývat další stoly na počítače, tiskárny a podobná zařízení. Stále však ještě existovaly různé formuláře, které se musely vyplňovat na psacím stroji, a ten potřeboval další stůl. „Standardní stůl před zavedením počítačů měl rozměr 160 x 80 centimetrů. Tento rozměr se kvůli potřebě umístit na stůl tiskárnu a další zařízení rozrostl až na 180 x 180 centimetrů. Dnes se to zase vrací zpátky a pracovní místo se zmenšuje,“ popisuje Jiří Kejval.

#####Notebooky bourají zažité stereotypy

Nároky na velikost pracovního stolu hodně ovlivnila výměna klasických monitorů za ploché. Zmenšují se také samotné počítače, díky centralizaci tisku se tiskárny stěhují z jednotlivých kanceláří na jedno místo. Navíc podle Jiřího Kejvala se stále více rozšiřují notebooky, které zcela bourají zažité stereotypy kanceláří. „Pokud tedy ještě před pár lety měl pracovní stůl rozměry 160 x 80 centimetrů a postupně se dále rozšiřoval, dnes se vracíme opět k tomuto výchozímu rozměru a dokonce registrujeme snahu zmenšit pracovní stůl na rozměr 120 x 80 centimetrů,“ pokračuje Jiří Kejval. S rozvojem digitalizace dat a využívání elektronických pomůcek na jejich úschovu také zmizely z kanceláří rozsáhlé skříně na ukládání papírových dokumentů. Podobné skříně začaly být zbytečné.

#####V popředí zájmu zůstává dřevo

Jistou proměnou prošla v posledních letech i poptávka po materiálech, ze kterých se kancelářský nábytek vyrábí. Největší zájem je stále o dřevo. „Pokud jde o používaný materiál, existují v Evropě poměrně značné rozdíly. Například Němci jednoznačně preferují dřevěný nábytek. Naopak v Nizozemsku do kanceláře dřevěný nábytek neprodáte, tam je jasnou jedničkou nábytek kovový,“ říká dále Jiří Kejval. Česká republika podle jeho slov tíhne spíše ke germánskému modelu a preferuje dřevěný nábytek. V polovině 90. let hodně narostl zájem o plasty, který ale během dalších let kvůli důrazu na ekologii a růstu cen ropy zase klesl. Symbolem luxusu je pak skleněný nábytek, který je jednak velmi drahý a jednak náročný na údržbu. Příjemnému prostředí v kanceláři napomáhají také barvy nábytku. Na počátku 90. let byl trendem tmavý nábytek, pak se postupně přecházelo na šedivou, která je evergreenem, protože odpovídá barvě výpočetní techniky. Potom šla barva nábytku až dočervena, dále do barvy dubu a javoru, dnes kancelářím vévodí bílá. „Pokud jde o barvy, nejsou mezi jednotlivými zeměmi až tak výrazné rozdíly, jako když jde o preferované materiály,“ připouští Jiří Kejval.

#####Mění se pojetí pracovního místa

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!