Praha chce zvelebit vltavské náplavky, letos na to má 25 milionů korun | E15.cz

Praha chce zvelebit vltavské náplavky, letos na to má 25 milionů korun

Hlavní město chce během několika let zvelebit vltavské náplavky. Nechalo si proto zpracovat studii od kanceláře Rössler Rybář architekti, která navrhuje mimo jiné vybudovat novou náplavku kolem Dětského ostrova a tento ostrov spojit s nábřežím druhou lávkou. Vzniknout by mohla také nová promenáda od Novotného lávky až k Národnímu divadlu, kde architekti navrhují nové přístaviště. Na obnovu náplavek má letos Praha v rozpočtu 25 milionů korun.

Podle radního Radka Lohynského (ODS), který má na starosti městskou infrastrukturu, studie navrhuje úpravy podél celého toku Vltavy na území metropole. „Budeme navazovat na studii a budeme ji po odsouhlasení jednotlivých etap doplňovat konkrétními projektovými dokumenty, které se budou postupně realizovat. Náplavky by se měly stát vyhledávaným turistickým cílem i místem pro odpočinek a relaxaci,“ uvedl radní. Podle něj ale až vlastní projekty, které rozpracují studii, ukážou finanční náročnost architektonických návrhů. Letos má Praha podle schváleného rozpočtu na náplavky 25 milionů korun. Pokud by takovou částku bylo možné uvolnit i v příštích letech, mohla by být podle Lohynského základní obnova náplavek dokončena do konce volebního období. Studie počítá mimo jiné s novou náplavkou podél východního břehu Dětského ostrova a novou otočnou lávkou spojující tento ostrov s Janáčkovým nábřežím. Lávka by vedla přes plavební komoru k severnímu okraji ostrova, kde se nachází socha Vltava. Při průjezdu lodí by se o 90 stupňů otočila. Náplavku na Janáčkově nábřeží navrhují architekti rekonstruovat.


Z náplavek by podle architektů měly být pěší zóny a chodci by měli mít přednost před ostatními druhy dopravy. V současnosti přitom po mnohých náplavkách auta jezdí, některá nábřeží fungují také jako parkoviště. Náplavky by měly být podle architektů doplněny plovoucími zařízeními, která by sloužila k nejrůznějšímu vybavení. Podle architektů totiž na březích chybí dostatek toalet, automaty na nápoje a občerstvení, pontony na tříděný odpad nebo také plovoucí dětská hřiště.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!