Praha lepší než Londýn - v příležitostech k investicím | E15.cz

Praha lepší než Londýn - v příležitostech k investicím

Pražský trh s nemovitostmi vykazuje vysokou stabilitu a nízká rizika, tvrdí studie PricewaterhouseCoopers. Investoři očekávají mírné zvýšení nájmů.

Moskva a Istanbul vévodí letošnímu žebříčku evropských metropolí, které mají nejlepší příležitosti k investicím a rozvoji v nemovitostech.

Toto zjištění vyplynulo ze studie „Evropské nemovitosti: Trendy v roce 2008“, vydané společností PricewaterhouseCoopers ve spolupráci s Urban Land Institute. (Studie Emerging Trends in Real Estate® Europe 2008, zaměřená na evropský realitní trh, se vydává již popáté.

Studie obsahuje informace o realitních trzích v 27 evropských zemích a byla vypracována na základě rozhovorů s téměř 500 předními osobnostmi působícími v oboru. Přináší předpovědi pro jednotlivé trhy s nemovitostmi a také poskytuje celkový pohled na nejvýznamnější nemovitostní trhy a ekonomiku.

Praha je opět z hlediska investičních příležitostí hodnocena v porovnání s ostatními městy střední a východní Evropy jako nejlepší - v žebříčku obsadila 12. místo. Varšava si v očích investorů polepšila o šest příček (obsadila 16. místo), zatímco Budapešť si o dvě pohoršila a obsadila 26. místo. Česká republika byla spolu s dalšími trhy nových států Evropské unie vykazujícími velké příležitosti k růstu ohodnocena jako vyspělý trh s vysokou stabilitou a nízkými investičními riziky. Praha byla označena jako „pozitivní“ trh a více než 80 % respondentů uvedlo kupovat/neprodávat nemovitosti ve všech investičních kategoriích. „Situace je velmi rozdílná. Vždy záleží na tom, v jaké části Evropy se chystáte investovat, a na vaší ochotě riskovat,“ uvedl Glen Lonie, vedoucí skupiny pro nemovitosti v ČR a střední a východní Evropě, PricewaterhouseCoopers Česká republika. „Na jedné straně žebříčku jsme svědky vzestupu Ruska a Turecka, na straně druhé vidíme, že Londýn ztrácí přízeň mnoha investorů. V Evropě vzniká mnoho rozdílných trhů s nemovitostmi. Když se investoři snaží získat výnosy z nestabilních trhů, musí pochopit zákonitosti, které na nich fungují.

Pokud jde o trh s nemovitostmi v České republice a dalších zemích střední Evropy, panuje shoda v tom, že lze tyto trhy označit za vyspělé s vysokou stabilitou a nižšími investičními riziky. Tento stav samozřejmě do tohoto regionu láká spíše opatrné investory, nemající chuť riskovat. Pro ty, kteří hledají vyšší výnosy, jsou větší příležitosti dále na východě Evropy.“ Paříž i Londýn, tedy města, která byla v minulých letech nejlépe hodnocena, si v žebříčku pohoršila. Paříž, která po několik posledních let pravidelně získávala nejvyšší hodnocení jako nejvýhodnější z hlediska investic, se z hlediska investičních příležitostí umístila až na pátém místě. Z hlediska příležitostí k rozvoji obsadila šestou příčku. Jeden z nejvýraznějších poklesů v žebříčku zaznamenal Londýn. Z hlediska investičních příležitostí obsadil až patnácté místo, z hlediska příležitostí k rozvoji třinácté. Toto město, více než jakékoli jiné v průzkumu, zažívá v současné době pokles ekonomické výkonnosti, podobný tomu ve Spojených státech amerických, včetně poklesu útrat domácností, poklesu cen nemovitostí, zvyšování míry zadluženosti, obav z odebrání nemovitosti z důvodů neplacení splátek a zmatku na finančním trhu. Změna na prvních příčkách žebříčku naznačuje snahy subjektů působících v oblasti nemovitostí rozšířit svoji působnost i mimo „staré evropské země“ a „prozkoumat nové trhy a získat nové nemovitosti“.

„Těžší podmínky pro získání úvěru, vyšší ceny energií, snížení hodnoty vývozu kvůli posilování eura a ochlazený trh s bydlením budou mít vliv na trh s nemovitostmi v následujících měsících,“ uvedl William Kistler, prezident Urban Land Institute pro region Evropy, Středního východu, Afriky a Indie. „Přesto pevně věříme, že většina trhů přežije tento pokles s nízkými dopady, a to díky relativně stabilním podmínkám pro dobré fungování trhu nemovitostí včetně rozumného ekonomického růstu. Ti, kteří byli opatrní a trpěliví, budou slavit úspěch.“ Pokud jde o připravenost nemovitostních trhů na investice, nejvýše hodnocená Moskva se umístila první až druhá v kategorii „nakupovat“, a to pro všechny typy nemovitostí. Především oblast kancelářských a maloobchodních prostor byla označena za „silnou“. Stejně tak Istanbul byl respondenty označen za trh, na kterém by se mělo „nakupovat“.

Zvyšující se výkon německé ekonomiky se v žebříčku projevil tím, že se čtyři německá města - Hamburk, Mnichov, Berlín a Frankfurt - umístila v žebříčku deseti měst s nejlepšími investičními příležitostmi.

Z hlediska nejlepších příležitostí k rozvoji se na prvních místech umístila města jako Moskva, Istanbul, Mnichov, Hamburk, Lyon, Paříž, Praha, Varšava, Stockholm a Helsinky. Jeden z faktorů, který by mohl ovlivnit budoucí rozhodování, kam investovat, je „rozšíření definice Evropy“ o části Středního východu a Afriky. Mnoho respondentů uvádělo jako potenciální cíle pro byznys Abú Zabí a Dubaj.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!