Praha má potenciál na další kanceláře | E15.cz

Praha má potenciál na další kanceláře

Jedním z největších kancelářských projektů v hlavním městě, který již přivítal své první nájemníky, je projekt Explora Business Centre přímo u stanice metra Nové Butovice v Praze 5.

Developerem tohoto projektu je společnost Quinlan Private Golub (QPG), pro kterou je to první realizovaný administrativní projekt na českém trhu. Podle country manažera této firmy pro Českou republiku, Stephena Haigha, chystá společnost další projekty nejen v Praze.

V Česku působíte už přes dva roky. Jaký je z vašeho pohledu český trh?

Když jsme vstoupili na český trh, nebyl ještě tak rozvinutý a vyspělý. Za poslední dva roky se udála řada změn, které trh zkvalitnily. Teď přišla finanční krize a my musíme řešit stejné problémy jako naši konkurenti. Je to především otázka financování nemovitostí, což je problém globální. Celá tato situace samozřejmě ovlivňuje i důvěru v celý trh. Jak se tato důvěra snižuje, má to dopad na všechny sektory trhu. V České republice jsme se zatím soustředili hlavně na kancelářský trh a na začátku tohoto roku začínáme s realizací strategie pro rezidenční trh. Český trh vidíme nadále jako velmi silný, zejména pak jeho kancelářský a rezidenční sektor. Stále je hodně zájmu ze strany nájemců a zákazníků, což je povzbuzující.

Vaším prvním projektem na českém trhu je projekt Explora. V jaké fázi je tento projekt a co plánujete v blízké budoucnosti?

Loni skončila realizace první etapy projektu Explora, nyní máme v plánu pustit se do druhé fáze, ta by měla být zahájena v roce 2010. Dalším sektorem, do kterého vstupujeme, je rezidenční trh. Zde se chceme zaměřit zejména na Prahu a její okolí. Podstatou našich plánů v tomto segmentu je to, že chceme nabídnout něco více než konkurence. Chceme se odlišovat produktem, designem, výjimečnými lokalitami a přístupem k přilehlému okolí a zákazníkům. Nechceme pouze postavit nové domy, ale chceme i přetvořit jejich okolí a vytvořit tak komunity plné života. Preferujeme citlivý přístup ke krajině. Koupili jsme zhruba 200 hektarů pozemků v různých lokalitách, kde chceme postavit kolem tří tisíc bytových jednotek. Prvním projektem v rezidenčním segmentu bude projekt Modřanský Háj v Praze 12, kde začneme stavět už na jaře.

Když se vrátím k projektu Explora, proč jste si zvolili k jeho realizaci právě Nové Butovice?

V první řadě proto, že je to lokalita umístěná přímo na metru a 15 minut jízdy od pražského letiště. Když se podíváme na pražský trh, tak umístění na metru je obrovskou výhodou. Projekty umístěné mimo dostupnost metra jsou na tom hůře a jsou jednoznačně méně atraktivní. Letiště je pak klíčové pro větší mezinárodní společnosti. Atraktivnost produktu dává především lokalita.

Chystáte výstavbu dalších administrativních budov v České republice?

V současné době se plně soustřeďujeme na Exploru, počítáme zde s dalšími dvěma fázemi. Jiné projekty zatím přímo neplánujeme, stále ale sledujeme nabídky na trhu, a pokud přijde nějaká opravdu zajímavá, budeme o ní uvažovat.

Bavíme se stále o Praze, co možné investice v regionech?

Nejsme rozhodně pouze pražským developerem, ale chceme expandovat i do dalších měst. Hlavní zájem máme o Brno a o Ostravu, kde momentálně vyjednáváme o dvou projektech. Zatím není možné o tomto jednání sdělovat detaily. Tato dvě města jsou naší prioritou. Projekt v Brně souvisí s plánovanou revitalizací jižní části města a výstavbou nového nádraží, chceme ho začít realizovat nejdříve v roce 2011. Na další detaily je ještě opravdu brzy.

Jaký vidíte potenciál trhu v Praze, je tu prostor pro další projekty?

Obecně lze říci, že prostor je stále dost velký, nízká úroveň neobsazenosti projektů nadále nabízí možnost stavět nové projekty. Tento segment je pro nás velmi důležitý, nemáme žádné finanční problémy, a pokud se objeví na trhu nějaká příležitost, budeme ji určitě zvažovat. Na českém trhu mají výhodu developeři, kteří jsou schopni realizovat projekty za své peníze. A mezi ty patříme i my. Rozhodně nejsme třeba nyní pod tlakem, že musíme za každou cenu najít nájemce pro Exploru. Naopak zůstáváme velmi optimističtí, v tuto chvíli je Explora obsazena z 50 procent, v prosinci jsme podepsali smlouvu se společností DHL, která si pronajala více než 2800 m2. Rozhodnutí takto významné mezinárodní společnosti potvrzuje kvalitu tohoto projektu a atraktivnost lokality Nových Butovic.

Jak se mění nároky nájemců kanceláří, v čem bude jiná druhá etapa projektu Explora?

Jelikož plánování záleží na spolupráci s bankami, které tlačí na to, aby bylo více předpronajatých prostor, tak další budova tohoto projektu nabídne určitě k pronájmu menší jednotky, než tomu je u dokončené budovy. Nájemci dále více než dříve hledí na architekturu projektu, na jeho technické zpracování.

Dnes je hitem stavět nízkoenergetické budovy. Počítáte s tímto trendem i u dalších etap Explory?

Co dnes rozhoduje o úspěšnosti administrativního projektu kromě lokality?

Je to především design objektu, velikost jednotlivých podlaží, zázemí a celkové vybavení, abychom dokázali uspokojit malé i velké nájemce a nabídnout jim maximální variabilitu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!