Praha vypsala soutěž na dostavbu Průmyslového paláce | E15.cz

Praha vypsala soutěž na dostavbu Průmyslového paláce

Magistrát hlavního města Prahy vyhlásil architektonickou soutěž na dostavbu vyhořelého Průmyslového paláce a vybudování podchodu pod tímto palácem, informoval náměstek primátora Milan Richter.

Architektonické návrhy město přijímá do 14. května. Tři nejlepší návrhy dostanou finanční odměnu. Zároveň město vyhlásilo tendr na zajištění technického dozoru na této stavbě. Cílem soutěže je zpracování architektonického návrhu a metodiky rekonstrukce paláce a výstavby podchodu. Hlavním kritériem při hodnocení návrhů bude kvalita celkového řešení, autentičnost provedení a kvalita navrhovaných materiálů, konstrukcí a technologií, které musejí zároveň splňovat současné bezpečnostní normy a podmínky pro vydání stavebního povolení.

Anonymní návrhy bude hodnotit porota, ve které zasednou čtyři zástupci České komory architektů (ČKA) Jan Aulík, Miroslav Cikán, Aleš Lapka a Milena Vitoulová a dále tři zástupci města, kterými budou ředitel odboru městského investora Jiří Toman, ředitel odboru kultury Jan Kněžínek a předseda kontrolního výboru František Hoffman. Vítěz soutěže získá finanční odměnu ve výši 600 tisíc korun, za druhé místo dá město 400 tisíc korun, za třetí pak 200 tisíc korun.

#####Hledá se i technický dozor

Kromě toho metropole také začala hledat firmu, která by zajistila inženýrskou činnost a technický dozor na této stavbě. Zájemci se mohou hlásit do 6. dubna. Předpokládaná hodnota této zakázky je 60 milionů korun. O vyhlášení soutěže město mluvilo už od léta loňského roku. Kvůli diskusím s ČKA se ale zpozdilo schválení zadávací dokumentace. Po architektonické soutěži bude muset město ještě vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele stavby. Richter už dříve odhadoval, že by se s dostavbou mohlo začít ještě letos.

Náklady na obnovu paláce včetně vybudování podchodu město už dříve odhadovalo asi na 1,5 miliardy korun. Dostavbu mohou komplikovat nedořešené spory mezi Prahou a nájemcem Výstaviště, společností Incheba. Metropole v současnosti usiluje o to, aby Inchebu z Výstaviště dostala dohodou o ukončení nájemní smlouvy k 31. prosinci letošního roku. Nájemce Výstaviště už dříve uvedl, že s odchodem nesouhlasí.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!