Právníci, lékaři, voják nebo plavec. Příběhy pražských primátorů | E15.cz

Právníci, lékaři, voják nebo plavec. Příběhy pražských primátorů

Jedenačtyřicet primátorů zanechalo svou stopu na tváři metropole.

Dupání, pískání a křik provázelo volbu nového primátora. Naštvaní demonstranti, kterým vadí velká koalice, obsadili radnici. Trvalo to celkem osm hodin, než si občanský demokrat Bohuslav Svoboda mohl nasadit primátorský řetěz.

Týdeník Sedmička přináší příběhy sedmi nejzajímavějších pražských primátorů, kteří změnili podobu města.

První na magistrátu

Prvním purkmistrem, tehdy čerstvě spojeného čtyřměstí Malé Strany, Hradčan, Starého a Nového Města, se stal 11. června 1784 Bernard Záhořanský z Vorlíka.

Příslušníka staré vladycké rodiny ale do křesla nevynesly komunální volby, tak jak je známe dnes. Čtyřicet volitelů, vybraných ze ctihodných měšťanů spojených měst zvolilo dvacet osm magistrálních radů, kteří měli na starosti všechno ve městě, včetně soudní moci. Do jejich čela byl jmenován na čtyři roky císařským dekretem právě Záhořanský.

Nový purkmistr pokračoval v rodinné tradici. Na radnici seděl už jeho otec Samuel, ten byl novoměstským konšelem rovných jedenapadesát let. Jen pro srovnání současným rekordmanem je Rudolf Blažek, který je zastupitelem necelých dvacet let.

„Nový purkmistr se plně osvědčil. Vytvořil efektivně fungující úřad, do jehož pravomoci spadalo v té době asi 80 tisíc obyvatel města,“ vysvětluje ředitel archivu hlavního města Prahy Václav Ledvinka.

Purkmistrem na doživotí

Zahořanského vystřídal v úřadu vojenský soudce Ondřej Steiner. V podmínkách absolutismu se s touto průpravou osvědčil v roli purkmistra natolik, že ho opakovaně zastával celkem sedmnáct let.

Steinera hodnotí historici jako úspěšného. Zařídil císařské povolení výstavby v předpolí hradeb, a tím umožnil vznik Karlína a dalších předměstí. V objektech zrušených klášterů zřizoval porodnici, chudobinec a všeobecnou nemocnici s blázincem.

Byl také organizátorem dvou královských korunovací a první zemské výstavy v roce 1791. Purkmistrem zůstal až do své smrti. Císař František I. totiž zrušil volitelnost purkmistrů, tak se stala funkce prakticky doživotní.

Starosta budovatel

Primátorem, který se asi nejvíce zasloužil o proměnu středověké Prahy na moderní metropoli, byl starosta Václav Bělský. Za něj se prosadila myšlenka, že české hlavní město musí důstojně reprezentovat a vyrovnat se vyspělým evropským metropolím.

V metropoli začaly vyrůstat nové budovy ve stylu novorenesance, řeku překlenul druhý řetězový most a plyn do pouličních lamp dodala nová městská plynárna. O půlnoci 31. prosince 1865 po desetiletích chátrání spustil hodinář Ludvík Hainz obnovený staroměstský orloj.

Dříve než malíř Josef Mánes dokončil pro orloj nové kalendárium, okupovala Prahu 8. července 1866 pruská vojska.

Protože státní a zemské úřady uprchly, zůstalo na purkmistru, aby vedl jednání s vítězi a řídil chod i zásobování Prahy. Bělský si za to vysloužil poděkování od císaře Františka Josefa I., povýšení do rytířského stavu a jako první z purkmistrů se dočkal jmenování čestným měšťanem Prahy.

Starosta z románu

Příběh laciného románu připomína život starosty Františka Dittricha. „Syn zámožného majitele dřevařství v Podskalí v devíti letech osiřel a státní bankrot ho proměnil v nemajetného sirotka,“ popisuje Ledvinka.

Peníze na školu si vydělal sbíráním naplaveného dřeva a lovem ryb, později se stal plavcem na vorech. V pětadvaceti si otevřel vlastní obchod se dřevem, pak i hostinec. Vrcholem jeho podnikání bylo založení Pražské paroplavební společnosti.

Proslul i v dobách povodní, kdy z rozvodněné řeky osobně zachránil desítky životů. Podporoval chudé a byl i předsedou sboru pro postavení Národního divadla.

V roce 1870 se v devětašedesáti letech stal starostou, po uplynutí tehdy tříletého období už znovu nekandidoval.

Pozapomenutý primátor

Zatímco Československo mělo v letech 1919-1937 třináct premiérů, Praha jediného primátora, Karla Baxu. „Pokud má město Praha dluh vůči některé ze svých významných osobností, platí to ve vztahu ke Karlu Baxovi. Nemá ulici, pamětní desku ani jinou upomínku, kromě pojmenování malé obřadní síně ve strašnickém krematoriu,“ upozorňuje Ledvinka.

Přitom právě on setrval v úřadě nejdéle ze všech primátorů. Byl hlavním organizátorem vytvoření Velké Prahy, přeměny čtyř desítek měst a vsí v milionové evropské velkoměsto, která se uskutečnila v neuvěřitelně krátké době patnácti let.

Baxa odchází z radnice v roce 1937. Nepotkal ho tak osud jeho nástupce Otakara Klapky. Ten byl za účast v protifašistickém odboji popraven.

Stanice primátora Vacka

K nejznámějším primátorům patří Václav Vacek. Není divu, jméno prvního šéfa Prahy z komunistické strany za socialismu v metropoli neslo dnešní Mariánské náměstí i jedna ze stanic metra trasy C.

Poprvé ho do funkce jmenovala už 2. května 1945 revoluční Národní rada, podruhé ho po volbách vynesli na radnici na ramenou zástupci pražských dělníků.

Vacek v primátorském křesle přežil zrušení magistrátu i reorganizaci a postátnění obecní samosprávy v březnu 1949. Zasloužil se o poválečnou obnovu města i o uspořádání mistrovství světa v ledním hokeji, jež v únoru 1947 přineslo československým reprezentantům poprvé titul světových šampionů.

Normalizátor Prahy

Stranický úkol prosadit na radnici i ve městě politický kurz takzvané normalizace spočinul na bedrech primátora Zdeňka Zusky. Bývalý člen krajského výboru KSČ v Ostravě sice donutil všechny zaměstnance magistrátu podepsat takzvanou Antichartu, ale projevil se i jako dobrý organizátor.

Podařilo se mu uskutečnit velké investiční záměry, které byly připravovány již za první republiky, třeba tři trasy metra, most přes Nuselské údolí nebo systém dopravních radiál.

Metropole sice ohromovala počty nových bytů a kilometry vybudovaných silnic, ale nová výstavba upřednostňovala kvantitu před kvalitou a překračování závazků mělo přednost před architektonickou, estetickou a ekologickou hodnotou staveb.

Jeho primátorské působení skončilo volbami v červnu 1981, po kterých byl jmenován místopředsedou vlády ČSSR.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!