Prázdné sklady se možná zaplní už do konce roku | E15.cz

Prázdné sklady se možná zaplní už do konce roku

Český trh s průmyslovými nemovitostmi hlásí od začátku letošního roku poměrně značné oživení. To je pro developery působící v tomto segmentu trhu určitě velmi dobrá zpráva. Mírně klesá neobsazenost prostor, plánuje se výstavba nových skladů.

Podle odborníků se na trhu průmyslových a logistických nemovitostí začíná blýskat na lepší časy. Zatímco v prvním čtvrtletí roku 2010 byly podepsány nájemní smlouvy na zhruba 158 tisíc metrů čtverečních, ve druhém čtvrtletí to bylo 221 500 metrů čtverečních. V prvním pololetí roku 2010 tak poptávka dosáhla výše celkem 380 tisíc metrů čtverečních a téměř se vyrovnala objemu poptávky za rok 2009. Vzrůstající poptávka pozitivně ovlivňuje jednak míru neobsazenosti, která se mezikvartálně snížila o jeden procentní bod na aktuální úroveň 15,5 procenta, a jednak opatrné oživení na straně nabídky.

Letos byla dokončena jedna skladová hala o ploše 12 tisíc metrů čtverečních, ve výstavbě je nyní 100 tisíc metrů čtverečních nových průmyslových a logistických prostor. Stále platí, že jde o výstavbu pro předem určeného nájemce, na spekulativní výstavbu banky finanční prostředky neposkytují. Trh průmyslových a logistických nemovitostí v České republice dosáhl v polovině roku 2010 celkové rozlohy 3,36 milionu metrů čtverečních. Nájemné (tzv. headline rent) zůstává stejné jako v uplynulém čtvrtletí, může být sníženo o individuální pobídky developerů pro konkrétní pronájem. Uvedená data jsou výsledkem společné studie tří poradenských společností CB Richard Ellis, DTZ a King Sturge.

#####Poptávka roste od konce minulého roku

„Trh průmyslových a logistických nemovitostí zasáhla v České republice realitní krize nejdříve a velmi citelně. Nyní však dochází ke změně,“ uvedl analytik King Sturge Ondřej Novotný. Ten považuje zvyšující se poptávku po pronájmech, klesající míru neobsazenosti a aktuálně znovu zahájenou výstavbu nových hal za „hmatatelné signály“ zlepšující se situace v této části realitního trhu. Většina nové výstavby se ale stále uskutečňuje jen s předem sjednanými nájemci, zatímco v minulých letech se často stavělo spekulativně.

#####Nájemné se asi časem zvýší

„My s optimistickými závěry souhlasíme minimálně v tom smyslu, že očekáváme již v roce 2011 obnovený tlak na růst nájemného a obnovení výstavby na zcela nových pozemcích. Podobně předpokládáme od roku 2011 obnovení růstu poptávky i nájemného také v oblasti kancelářských prostor,“ reagovala na údaje konzultantských firem Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance. Vývoj cen a nájmů u komerčních nemovitostí bude podle ní velmi úzce souviset s růstem hrubého domácího produktu. S možným růstem nájemného souhlasí i Karel Stránský, ředitel společnosti Colliers International. „Jak zmizí neobsazené prostory, které nyní trh táhnou, poroste kvůli nedostatku volných prostor tlak na nájemné,“ uvedl. Začne se prý také objevovat poptávka po pozemcích a nové výstavbě.

#####Hitem stále zůstává Plzeňsko

Poptávka se stejně jako v prvním čtvrtletí roku 2010 koncentrovala na Plzeňsko podél D5 (35 procent) a na Prahu a širší okolí (34,5 procenta). K nejvýznamnějším nájemním transakcím druhého čtvrtletí roku 2010 patří pronájem 19 200 metrů čtverečních společnosti Lear v D5 Logistics Parku, pronájem 18 tisíc metrů čtverečních nejmenované výrobní společnosti ve VGP Parku Hrádek nad Nisou a pronájem téměř 18 tisíc metrů čtverečních firmou Sony DADC v ProLogis Parku Štěnovice. Developerská skupina CTP už také dlouhodobě pronajala všech šest obřích hal s celkovou plochou 250 tisíc metrů čtverečních ve svém CTParku v Boru u Tachova.

„Vzrůstající poptávka pomáhá snižovat celkovou míru neobsazenosti, která klesla v polovině roku 2010 o dva procentní body, a umožňuje některým developerům rozšířit své stávající parky nebo na základě předpronájmu zahájit výstavbu hal mimo zavedené průmyslové a logistické lokality,“ říká Milan Korbelář, vedoucí oddělení průmyslových a logistických nemovitostí společnosti King Sturge.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!