Pražské Jižní Město získá novou dominantu | E15.cz

Pražské Jižní Město získá novou dominantu

Nejen okolí stanice metra Háje, ale celé pražské Jižní Město by měl do čtyř let výrazně oživit rozsáhlý, nově projektovaný komplex administrativních a komerčních budov s názvem Porto Háje.

Projekt společnosti Melit si klade ambiciózní cíl doplnit chybějící občanskou vybavenost a vytvořit nové přirozené centrum Jižního Města. To by se tak mělo stát pro jeho obyvatele nejen místem setkávání a trávení volného času, ale rovněž zdrojem nových zajímavých pracovních příležitostí. Porto Háje tvoří obchodní centrum, dvojice administrativních budov, bytový dům a tři podzemní parkoviště. Celková projektovaná plocha obchodního domu je 42 500 metrů čtverečních.

Jeho součástí bude i pomyslné náměstí vyhrazené pro volnočasové aktivity a kulturní akce. Samotné obchodní centrum bude přístupné ze stanice metra Háje a dalších pěti směrů. První dvě podlaží budou tvořit obchody, jejichž skladba bude uzpůsobena potřebám obyvatel Jižního Města, ve třetím patře budou kavárny a restaurace. Nový obchodní dům funkčně plně nahradí původní objekt, který je již po dlouhá léta ve špatném technickém stavu.

#####Postaví se i nové kancelářské budovy

Významnou změnou pro život na Jižním Městě bude i výstavba dvou administrativních budov o celkové ploše 65 500 metrů čtverečních. Ty umožní obyvatelům Hájů získat zajímavé pracovní příležitosti v místě bydliště a zároveň na Jižní Město přivedou lidi z ostatních částí Prahy a okolí. „Vertikální budova logicky zakončuje pás zeleně tvořený Centrálním parkem, horizontální budova odkazuje na nový středobod dění na Jižním Městě,“ vysvětluje urbanisticko-architektonické pojetí architekt Vladimír Kružík z architektonické kanceláře Helika.

Kanceláře v nových budovách projektu Porto Háje budou mít výhodu dobré dopravní dostupnosti MHD a jedinečného výhledu jak do centra, tak i na okraj Prahy. Již nyní projekt počítá s dalším rozvojem Jižního Města, kdy po hlavních tazích budou kromě autobusů jezdit i tramvaje a Jižní Město získá skutečně městský ráz. Porto Háje tak odstartuje proměnu Jižního Města ve skutečné živoucí město. Porto Háje by se mělo začít stavět do tří let a otevřeno by mohlo být přibližně v letech 2014 až 2015.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!