Pražské kanceláře nadále na vzestupu | E15.cz

Pražské kanceláře nadále na vzestupu

Prague Research Forum sdělilo údaje o trhu s kancelářskými prostory za první čtvrtletí 2008.

Prague Research Forum (PRF) zveřejnilo údaje o trhu s kancelářskými prostory za první čtvrtletí roku 2008. Členy PRF jsou společnosti CB Richard Ellis, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ a Jones Lang LaSalle, které sdílejí základní informace o kancelářském trhu v Praze za účelem poskytování co možná nejúplnějších, nejpřesnějších a nejtransparentnějších dat o jeho vývoji.

#####Nabídka kancelářských budov

Během prvního čtvrtletí 2008 byly dokončeny dvě význačné budovy, a to City Tower (43 800 m2) a kancelářská část budovy Palladium (19 500 m2).

Celkový objem moderních kancelářských ploch v Praze (na budovách třídy A a B s celkovou plochou minimálně 800 m2) vzrostl na 2 253 000 m2. Podíl novostaveb na celkovém objemu zvolna narůstá - na konci čtvrtletí již bylo 69 % všech prostor v novostavbách, zbývajících 31 % v budovách kvalitně zrekonstruovaných. Zároveň je 70 % budov třídy A, zbývajících 30 % je třídy B.

#####Realizovaná poptávka

Pronájem kanceláří za první čtvrtletí roku dosáhl 71 444 m2, což představuje oproti stejnému období loňského roku významný nárůst. Největší aktivitu jsme zaznamenali v Praze 4, kde se uskutečnilo zhruba 42 % z celkového objemu pronájmů. Druhou nejaktivnější částí města pak byla Praha 1 následovaná Prahou 8. Nejaktivnějším sektorem, ze kterého se uskutečňují pronájmy, jsou finanční služby, a to včetně bankovnictví a pojišťovnictví, následován je odvětvím výrobním a stavebnictvím a profesionálními službami.

#####Významné pronájmy

Nejvýznamnějšími pronájmy uskutečněnými v uplynulém čtvrtletí byly: Raiffeisenbank na City Tower (17 500 m2) v Praze 4, Wüstenrot na Kavčí Hory Office Park (5 500 m2) rovněž v Praze 4, předpronájem pro FCC Vinci na projektu River Gardens (5 000 m2) v Praze 8 a NetCentrum (3 630 m2) na projektu Classic 7 v Praze 7.

#####Neobsazenost kanceláří

Neobsazenost kanceláří v posledním čtvrtletí mírně vzrostla na 5,9 %. Oproti předchozím očekáváním nedošlo k výraznému nárůstu neobsazenosti, neboť velký objem dokončených prostor byl téměř zcela kompenzován zvýšenou aktivitou v pronájmech. Nejnižší neobsazenost zůstává v Praze 3 a v Praze 9, s 2,1 respektive 2,2 %, a to především kvůli omezenému množství kanceláří v těchto městských částech. Nejvyšší neobsazenost je v Praze 7, kde zůstává 14,6 % kanceláří volných, následuje pak Praha 6 s 12% neobsazeností.

S očekávaným rekordním objemem kancelářských ploch k dokončení v roce 2008 očekáváme, že ke konci roku dojde k nárůstu neobsazenosti.

#####Nájemné

Nejvyšší dosahované nájemné v prvním čtvrtletí 2008 mírně narostlo. V centru města se nyní pohybuje na úrovni 19-21 eur za metr čtvereční na měsíc, v oblasti vnitřního města zůstává mezi 15 a 17,50 eura/m2/měsíc. Ve vnějších částech města je nájemné na úrovni 13-14,50 eura/m2/měsíc. Vzrůstajícím trendem je nyní denominace nájemného v eurech s pevným směnným kurzem vůči koruně, aby bylo zabráněno ztrátám při velkém výkyvu kurzů těchto měn.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!