Pražské stavební bytové družstvo čelí exekuci | E15.cz

Pražské stavební bytové družstvo čelí exekuci

Na Pražské stavební bytové družstvo byla vyhlášena exekuce. Exekutor obstavil družstvu kvůli pohledávce nizozemské společnosti Frenn Trading ve výši 100 milionů korun bankovní účet, na kterém však bylo údajně pouze 64 tisíc korun.

V V ohrožení jsou prý i byty členů družstva, ve kterém je v současnosti údajně kolem 400 bytových jednotek. Informoval o tom předseda představenstva družstva Michal Lurie.„Našim členům hrozí, že se exekutor pokusí o exekuci prodejem podniku,“ uvedl předseda družstva. Věřitel si to podle něj představuje tak, že zbaví lidi práv na převody bytů a družstvo mu zaplatí 100 milionů korun. Současná hodnota družstva je podle jeho předsedy kolem 750 milionů korun až jedné miliardy. Vedle pražských bytů vlastní další nemovitost v Jablonci nad Nisou, na kterou má Frenn Trading údajně zástavní právo. Exekuce prý byla vyhlášená, aniž někdo dal družstvu možnost zaplatit. „Nikdy nám nebyl sdělen bankovní účet. Vždycky se tomu společnost Frenn Trading vyhýbala jako čert kříži,“ podotkl šéf družstva. Frenn Trading má sídlo v Nizozemsku. Firma v roce 2003 koupila od společnosti EC Group balík pohledávek od České konsolidační agentury, který měl celkovou hodnotu 37 miliard korun. EC Group prý tehdy prodala pohledávky za stejnou cenu, za jakou je koupila, tedy za 3,4 miliardy korun.

#####Původ pohledávky ve sporech kolem IPB

Pohledávka vůči nizozemské firmě má podle šéfa družstva původ v machinacích kolem bývalé Investiční a poštovní banky. „Banka potřebovala zamaskovat jiný úvěr, a tak nám na chvíli dala peníze na účet a vzápětí si je vzala,“ řekl Lurie. Událost se podle něj stala v souvislosti se snahou zakrýt údajnou trestnou činnost bývalého vedení družstva. Kromě samotné pohledávky prý exekutor po družstvu požaduje také deset milionů korun jako svoji odměnu. Exekutorem je podle Lurie prezident Exekutorské komory ČR Juraj Podkonický. Dnešní šéf komory přitom proti pražskému družstvu vedl exekuci kvůli pětimilionovému dluhu již v roce 2003. Zabavování majetku však tehdy bylo nakonec zrušeno až po vydání exekučního příkazu, když družstvo své závazky uhradilo.

#####Vyhlášena také insolvence

Na Pražské stavební bytové družstvo bylo vyhlášeno také insolvenční řízení. Navrhovatelem je poradenská firma Aterra Consulting Jana Vyskočila. Po družstvu požaduje 59 500 korun za služby, které mu měla poskytnout v září 2008 a dosud za ně prý peníze neobdržela. Podání insolvenčního návrhu Aterra Consulting zdůvodnila sporem mezi družstvem a Frenn Trading. Poradenská společnost se prý kvůli exekuci obává o uspokojení svých pohledávek. Lurie označil pohledávku firmy za oprávněnou, kvůli obstavení účtu však prý zaplatit nemůže. Družstvo je známé také soudním sporem s prezidentem Václavem Klausem a jeho ženou Livií.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!