Pražský kancelářský trh ve třetím čtvrtletí dále klesal | E15.cz

Pražský kancelářský trh ve třetím čtvrtletí dále klesal

Pražský kancelářský trh nepřestal ani ve třetím čtvrtletí klesat. Vlastníci administrativních budov pronajali meziročně o 11 procent kancelářských ploch méně, mezičtvrtletně trh klesl o 38 procent. Oznámilo to sdružení realitních poradenských společností Prague Research Forum.

Celkem si firmy od července do konce září pronajaly v Praze 44 400 čtverečních metrů kanceláří. Číslo zahrnuje také obnovené smlouvy dosavadních nájemců. Tento typ transakcí se na celkovém výsledku podílel z 36 procent. „Aktuální výsledky pražského kancelářského trhu korespondují se sezónním útlumem v době letních měsíců. Avšak výsledek hrubé realizované poptávky negativně překvapil,“ řekl odborník na pronájmy realitní poradenské společnosti DTZ Václav Bouček. Čtvrtletní čísla podle něj ovlivnila vysoká srovnávací základna z loňska, ale také obava firem z ekonomického vývoje.

Neobsazenost pražských kanceláří se ve třetím čtvrtletí mírně zvýšila na 11,8 procenta, bez nájemce bylo 337 500 čtverečních metrů administrativních ploch. Stavitelé ve třetím čtvrtletí dokončili v metropoli jedinou kancelářskou budovu, výstavbu zahájili u čtyř objektů. „Do konce roku 2012 očekáváme dokončení 20 000 čtverečních metrů nových kanceláří, dalších téměř 92 500 čtverečních metrů je ve výstavbě s plánovaným dokončením v roce 2013,“ uvedli odborníci. Za prvotřídní kanceláře v centru Prahy platí firmy dlouhodobě měsíčně 20 až 21 eur (495 až 519 korun) za čtverečních metrů. Na okrajích města se za moderní kanceláře platí 13 až 14,5 eura (321 až 359 korun).

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!