Přechody pod dohledem | E15.cz

Přechody pod dohledem

Tichý Jakub

Začal nový školní rok a městská policie opět hlídá přechody u škol.

Sedmička sledovala, jaká je ráno situace na přechodech pro chodce. Co zjistila? Stojí-li u přechodu strážník, zastavují řidiči jako na povel a děti spořádaně přecházejí. Když je přechod nehlídaný, je už situace jiná. Dětí přebíhají silnici a často se zapomenou rozhlédnout. Řidiči zase spěchají do práce a kolem malého žáčka, čekajícího u přechodu, klidně projede nezměněnou rychlostí třeba pět aut, než se některý řidič uvolí zastavit.

Děti dostávají samolepky

Snad největší rušno je ráno u osmé základní školy. Strážníci tu pravidelně hlídají přechody na ulicích ČSA a Ostravské. „Na většinu řidičů přítomnost strážníků platí. Jezdí tudy z velké části každé ráno ti samí lidé, takže vědí, že tu hlídáme,“ popisuje Lucie Blehová, jedna z členů hlídky městské policie. První týden nového školního roku strážníci ve spolupráci se státní policií pořádali akci, při které dětem vysvětlovali, jak se při přecházení silnic chovat. A zjistili, že polovina dětí neví, jak správně přecházet. Zdá se ale, že proškolit by potřebovali také řidiči.
Před příjezdem strážníků se řidiči se zastavováním příliš nenamáhají. Například řidič červeného fordu projíždí úzkou ulicí rychlostí, která je očividně vyšší, než povolená. Jiní zase zastavují přímo na přechodu a vysazují své školou povinné potomky.
„Těžko vysvětlovat dětem, jak se mají chovat na přechodech, když vidíte, co někdy provádějí jejich rodiče,“ říká Lucie Blehová a dodává, že obzvláště šikovné děti si mohou u strážníků vysloužit i samolepku.

Autor: Tichý Jakub
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!