Před závodem se musím omladit | E15.cz

Před závodem se musím omladit

Vytáhl saně z kouta a posedmnácté se stal mistrem republiky. Letos mu přitom bude padesát. Bývalý olympionik Petr Urban dál vyhrává.

Týden před závodem začal myslet na sáňkování. Večer si chodil prohlížet hrboly na dráze. V předvečer závodu dodělal Petr Urban poslední kreslený vtip a oblepil sáňky izolepou. Druhý den se posadil do bufetu, a když na něj přišla řada, vyhrál.
Populární kreslíř Petr Urban začal rok 2010 velkolepě. Posedmnácté se stal na saních mistrem republiky. Na domácí dráze ve Smržovce opět nenašel konkurenta. Na pětatřicetinásobného Zlatého slavíka Karla Gotta sice nemá, ale přece je to úctyhodný výkon.

Moje dráha hopsanda

„Na jiných drahách by to bylo těžší, ale na téhle hopsandě, kterou znám od malička, je to trochu jednodušší. Je stará, má dřevěné mantinely a je hrbolatá, takže je možná ještě nebezpečnější než dráhy někde jinde,“ říká Petr Urban.
Recept na vítězství i v tolika letech je podle něj jednoduchý. „Člověk musí před závodem omladit. Musí zapomenout, že nejezdí, a musí se v hlavě vrátit zpátky do těch let, kdy sáňkoval. A pak to jakž takž jde.“
Dráhu prý klidně sjede i v sedmdesáti. „To není problém. Ale když chcete závodit s nejlepšími, musíte do toho dát něco navíc. Musíte riskovat,“ říká.

Vyhrál i přebor Čech

Urban letos nevyhrál jen mistrovství republiky, ale i přebor Čech. Prakticky ve stejném složení o den dříve. „Takže oproti jiným rokům jsem jel o tři jízdy víc, čímž jsem de facto trénoval,“ vysvětluje kreslíř výhodu dvou závodů po sobě. A nevýhoda? „Když jsem přebor Čech vyhrál, byl jsem pak nervózní, abych dokázal ty samé lidi porazit i podruhé. Byl jsem naštvanej, že se ta republika nejela rovnou. Ty tři jízdy navíc mi ale trošku pomohly,“ přiznává.
Informace o tom, že nervozitu před závodem zahání kreslením vtipů, dementuje. „Novináři se mě na to většinou ptají. Večer předtím třeba ještě kreslím, ale ne v den závodu. To je blbost. To je, jako kdybych byl instalatér a před závodem šel někam ve volný chvíli opravovat topení,“ vtipkuje Urban.
V bufetu čeká, až na něj přijde řada. „Soustředím se. Projíždím si v hlavě dráhu. Za ta léta, co to dělám, už je to všechno pro mě jako rituál,“ popisuje. Sedmnáctým titulem překonal svého otce Horsta, který nasbíral šestnáct mistrovských titulů. „Ta šestnáctka byla dlouho prokletá, viselo to na ní už od roku 2004. Nějak se to na tom zašprclo,“ poznamenal.

Olympiády v Kanadě

Jako fanoušek se těší na blížící se olympiádu, zvlášť když se hry po letech vrací do Kanady. Calgary 88 byla totiž první olympiáda, na které Urban startoval. „Hodně jsem se na ni těšil, protože jsem chtěl být na olympiádě, takže čtyři roky od Sarajeva byly strašně dlouhý, i podmínky, abych se tam nominoval, byly docela těžký.“
Tréninkové časy měl v Calgary famózní, jezdil na úrovni třetího místa a začal myslet na medaili. Jenže v den závodu se v Kanadě výrazně oteplilo. „A protože nebyly peníze, tak jsme v té době nejezdili všechny světové poháry. Jenže na olympiádě se jezdilo podle umístění ve svěťáku. Takže jsem jezdil až na konci, když už na dráze narůstala jinovatka. Jel jsem čtyři jízdy, všechny čtyři jízdy dobře, ale pokaždé o dvě tři desetiny pomaleji, než jsem měl jet. To mě mrzelo,“ dodal.

Kombinéza z Albertville

O čtyři roky později startoval také na olympiádě v Albertville. Aby měl v čem závodit, koupil si tam od Poláků kombinézu, kterou by oni jinak vyhodili jako nepotřebnou. Kombinéza byla modrá, ale jeho zadák měl červenou.
„Pak o mně psali, že jsem si z toho dělal srandu. Nikoho nezajímalo, že nám svaz nedal ani peníze na kombinézu a že jsem si ji musel koupit za svý,“ vzpomíná.
Chtěl jet i na olympiádu do Lillehammeru, ale předtím ho vyhodili z reprezentace – prý kazí morálku a je starý. Jenže za rok o něm určitě lidé uslyší zas. O osmnáctý titul mistra republiky se znovu pokusí.
„Je to jednou za rok a ten den nebo dva dny vydržím. Dokud budu trošku zdravej, dokud to půjde, tak na tu dráhu půjdu,“ říká Urban.
A možná že bude i v lepší formě. Chce se totiž připravovat víc než letos. „Každý rok si slibuju, že budu víc jezdit. Že vezmu svoje staré saně z Calgary, protože ty jsou ještě rychlejší a lepší, takže bych mohl konkurovat, i kdyby na mistrovství republiky startovali reprezentanti.“ I když teď ve Smržovce nebyli, tak je to podle Urbana jedno. „Ta dráha je tak specifická a hrbolatá, že na jejich nových sáňkách by měli větší problémy než já na těch mých starých,“ dodává sáňkař.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.