Předvedou, jak se „řeže“ do kytar | E15.cz

Předvedou, jak se „řeže“ do kytar

Pavla Kasalová

Zdeněk Bína a Jan Urbanec, to jsou poměrně nová jména na poli akustické hudby. Za týden se tato dvojice představí v Jihlavě.

Bývalý frontman již rozpadlých -123 min. Zdeněk Bína se vydal na sólovou dráhu. A ke spolupráci přizval mladého „basáka“ Jana Urbance.

Výsledkem je zajímavá směsice tzv. worldgroove hudby, která nemíří do zjemnělé až místy folkové podoby, ale oba hráči na jevišti mohutně improvizují a doslova „řežou“ do svých kytar.
Bína oznámil rozpad skupiny -123 min. v prosinci loňského roku. Bylo to krátce poté, co skupina vydala úspěšnou nahrávku „Dream“, a po jediném společném koncertu s Pražskou komorní filharmonií.

Prohlášení, které k ukončení činnosti skupiny Zdeněk Bína vydal, mnohé neuspokojilo, ale v jeho rozhodnutí hrála roli doba a jak hudební, tak i osobní rozdíly. „Dalo by se to shrnout asi tak, že třináct let byla dlouhá doba,“ vysvětluje Bína svůj krok. Sám patří mezi nejzajímavější tuzemské vokalisty. A dalším pokračováním jeho práce je akustický projekt, na kterém spolupracuje s velmi nadějným baskytaristou Janem Urbancem.

Setkali se náhodou v obchodě s hudebninami, kde si Bína zkoušel kytaru a Urbanec vedl seminář. Společně si na místě zaimprovizovali a u spolupráce již zůstalo. „Jako by ze mě vylezlo dalších šest rukou,“ popisuje Zdeněk Bína pocit, jaký v něm otevřelo setkání s Urbancem.

Oba se již dlouho nechávají ovlivňovat etnickou hudbou, která je hlavním rysem jejich projektu. Důvody vysvětluje Bína: „Dotkla se mě etnická hudba s přirozeným projevem. Člověk bez korekce a intelektu nechává hudbu plynout a je tam obrovský prostor pro improvizaci.“

Jan Urbanec hrál například se skupinou Al Yaman, interpretující hudbu arabskou. V jejich představení se tak prolínají prvky latiny, flamenca, cikánské či třeba i pákistánské hudby. Tato zajímavá dvojice vystoupí v jihlavském DKO 23. listopadu.

Autor: Pavla Kasalová
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!