Přehlídka Nový domov počtvrté | E15.cz

Přehlídka Nový domov počtvrté

Jediná státem udílená cena pro architekturu a bydlení je spojena se soutěžní přehlídkou, jejíž letošní, už čtvrtý, ročník pod názvem Nový domov 2008 vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR ve spolupráci s Českou komorou architektů.

Účelem této prestižní soutěžní přehlídky je podporovat kvalitní architekturu pro bydlení, ocenit a popularizovat realizace obytných budov, zejména z pohledu konečného uživatele a užitné hodnoty kultury bydlení. Není třeba v této souvislosti zvlášť připomínat, že za stejné (a ne malé) peníze lze pořídit jak špatné, tak dobré bydlení.

Přitom architektonicky kvalitní projekt samozřejmě nespočívá jen ve vnějším vzhledu, ale zahrnuje i všechny ostatní funkce týkající se samotného bydlení. Odborná porota dostala za úkol vybrat ty nejkvalitnější novostavby rodinných a bytových domů, rekonstrukce domů pro bydlení a také zdařilé realizace domů s pečovatelskou službou či chráněného bydlení. Soutěž tedy proběhne celkem ve čtyřech kategoriích.

Členové poroty budou posuzovat stavby na základě předložené dokumentace a osobní návštěvy. Předejdou tak skutečnosti, že by byla oceněna především kvalitní fotografie a ne kvalitní stavba. Tu hodnotí z hlediska úrovně architektonického a konstrukčního řešení, začlenění do okolí, provedení, ekonomické náročnosti, využití pozemku, řešení parkování a v neposlední řadě i ve vztahu k životnímu prostředí. Zúčastnit soutěže se může každý projekt, který vyhoví požadavkům stanoveným v soutěžních podmínkách.

Zásadním požadavkem je, aby daný objekt byl realizován na území České republiky v letech 20072008. Stavby mohou být do soutěže přihlášeny pouze se souhlasem autorů projektu a vlastníků objektu.

V loňském roce se soutěže účastnilo čtyřicet projektů a mezi autory nejlepších z nich bylo rozděleno 200 tisíc korun. Se stejnou částkou se počítá i letos.

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne na začátku prosince 2008 ve Veletržním paláci v Praze. Navazovat bude výstava všech staveb přihlášených do soutěžní přehlídky.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!