Přestal být zbrklý a chce sedmý titul | E15.cz

Přestal být zbrklý a chce sedmý titul

Do Sparty se po šesti letech v cizině vrátil Libor Sionko – hráč, který se postupem času zbavil zbrklosti.

Poprvé do Sparty přišel Sionko coby fotbalový talent v roce 1999. Tehdy dvaadvacetiletý odchovanec Baníku Ostrava už měl za sebou premiéru v národním A-týmu, který tehdy trénoval Jozef Chovanec, současný kouč Letenských.

Ve Spartě měl zářný rozjezd. V úvodních třech ligových zápasech dal záložník pokaždé gól a vedl tabulku střelců. Před čtvrtým kolem se na tréninku zranil, v šestém se vrátil do hry – a trefil se počtvrté. Jenže to bylo vše. Do konce ligy přidal už jen jednu branku.

„Neproměňuje šance, protože je zbrklý,“ vyčítali Sionkovi experti i fanoušci. Mladík přezdívaný Sion platil na soupeře svojí rychlostí, dravostí a technikou, v koncovce však vypadal vedle kanonýrů Horsta Siegla a Vratislava Lokvence často jako učedník.

Přesto pravidelně hrál – v Lize mistrů i v reprezentaci do jedenadvaceti let, s níž na mistrovství Evropy získal stříbro.

V sezoně na přelomu tisíciletí toho ve Spartě ani v národním týmu příliš neodkopal. Zranění kolena ho půl roku nepustilo na hřiště.

Následující ligový ročník znamenal pro Sionka úspěch v podobě osmi gólů a zároveň zklamání, že letenské mužstvo po pětiletém kralování nezískalo titul.

Další sezonu mu výrazně narušilo nové poranění kolena i to, že na jeho post přišel Karel Poborský. Rtuťovitý Sionko pak odehrál v rudém dresu ještě podzim a den po svých sedmadvacátých narozeninách přestoupil do Rakouska.

„Ostatní nabídky přicházely jen z Ruska, tohle byla nejlepší možná volba,“ vysvětloval Sionko, když po čtyřech a půl letech na Letné odcházel na svou první zahraniční štaci.

Fanoušci vídeňské Austrie si ho zanedlouho oblíbili a s novými spoluhráči dva roky sbíral jednu trofej za druhou. V létě roku 2006 odešel do Glasgow Rangers. Krátce poté zazářil v reprezentaci na Slovensku (dal dva góly) a vydařil se mu i podzim ve skotském velkoklubu.

Pak přišel nový trenér, Sionko vypadl ze základní sestavy a po půl roce byl rád za vysvobození v podobě přestupu do FC Kodaň. Tam pookřál a v závěru sezony byl nejlepším Čechem na mistrovství Evropy.

O rok později přidal k titulům z české a rakouské ligy i korunu krále dánské soutěže. Jenže tím dobré časy skončily, na podzim jen vysedával na lavičce Kodaně. I proto nyní dal – navzdory lukrativní smlouvě – přednost návratu do Sparty.

„Od příchodu na Letnou před deseti lety neustále hraju o titul. Těším se, že na to navážu,“ uvedl minulý týden Sionko, který ve třech různých ligách získal zatím šest mistrovských titulů. Sedmý může přidat už za čtyři měsíce.

Zbrklosti se postupem času zbavil, vrací se jako jiný hráč. „Měl by do týmu vnést zkušenost, jež nám na podzim občas chyběla,“ řekl kouč Sparty Chovanec. Jeho přáním je, aby Sionko začal podobně, jako když na Letnou přišel poprvé.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!