Prezidentská chata v Bedřichově se vrací do původní podoby | E15.cz

Prezidentská chata v Bedřichově se vrací do původní podoby

Prezidentská chata v Bedřichově na Jablonecku se po letech znovu vrací do původní podoby z první poloviny 20. století. Z dřevěné horské chaty mizí všechny materiály jako umakart či sololit, které tam byly použity při úpravách hlavně v 70. letech. Na mnoha místech však stavbaři odhalili shnilé či jinak poškozené konstrukce.

„Museli jsme chatu staticky zajistit, vyměnit shnilé trámy, zpevňovala se tak, aby mohla ta stará konstrukce sloužit dál. Používáme i nové materiály, izolace a obklady tak, aby dřevěná konstrukce byla odvětraná,“ popsal práce Petr Šmaus, jednatel společnosti Ještěd, která chatu provozuje. Výměnu podle něj čekají hlavně rozvody vody a topení. Rekonstrukce se dočkala i čistírna odpadních vod. Chata leží v blízkosti zdroje pitné vody pro Liberec a Jablonec nad Nisou.

Rekonstrukce chaty odhalila i spoustu zapomenutých drobností - hřebeny, mince, klíče, čtenářský lístek, staré tácky. „Nejzajímavější jsou ale staré noviny, nejstarší byly z roku 1930. Zajímavé jsou pohledy, které v chatě zapomněly děti. Dostaly je od svých rodičů před 50 lety, v roce 1962 a my bychom jim je rádi vrátili,“ řekla Milena Lánská.

Prezidentská chata byla otevřena v červnu 1929 jako spolkový dům dělnického turistického spolku Přátel přírody. Když byl v červnu 1928 pokládán základní kámen, zúčastnilo se oslavy 13 000 lidí. V době otevření měla chata 11 pokojů se 44 lůžky a k dispozici byla i ubytovna s další stovkou míst. Za druhé světové války chatu zabrali Němci a jezdily se tam zotavovat děti z Hitlerovy říše. Po válce převzal chatu Svaz osvobozených politických vězňů, v roce 1956 byla převedena na Kancelář prezidenta republiky - odtud současný název Prezidentská chata.

Pro veřejnost byla chata až do roku 1991 uzavřena. Po revoluci si ji ale tehdejší správci - manželé Šmausovi, od prezidentské kanceláře pronajali a otevřeli ji veřejnosti. Chatu provozovali 20 let, později pod hlavičkou společnosti Ještěd, která mimo jiné provozuje i horský hotel na vrcholu stejnojmenné hory. Loni byla ale chata opět uzavřena a stát ji v dražbě prodal soukromému investorovi a od něj ji vzápětí koupil jablonecký podnikatel Dalibor Dědek s manželkou zhruba za deset milionů korun. Chatu se rozhodli zrekonstruovat. První návštěvníky přivítá 1. prosince.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!