Přežije věhlasná galerie? | E15.cz

Přežije věhlasná galerie?

Českobudějovičtí radní ukončením společnosti Městské kulturní domy zrušili nájem také prestižní Galerii současného umění.

Je to bitva o umění, nebo o čest města? Jeho vedení čelí kritice, že ruší galerii, jejíž program Česku závidí Evropa. V ošuntělém Domě umění na náměstí Přemysla Otakara II. vystavují umělci zvučných jmen. Nyní například Brit Liam Gillick s prostorovými minimalistickými malbami. On ani další umělci na letošním programu jako třeba Takashi Suzuki z Japonska zřejmě netuší, že v Budějovicích představují svou tvorbu možná naposledy.
Radní analyzují hospodaření galerie a celého Domu umění. Sejdou se k němu 27. ledna. Galerii zruší hned, nebo koncem roku. Dům prodají, nebo pronajmou. Podle účetnictví totiž stála Galerie současného umění společnost Městské kulturní domy (MKD) 1,1 milionu korun ročně. Radním to připadá moc. „Žádám všechny, kterým leží dobré jméno Budějovic na srdci, aby nepokračovali v přiživování kampaně. Hysterická kampaň o zavření galerie a proti mé osobě je špinavým útokem na naše město,“ napsal primátor Juraj Thoma v pondělí 18. ledna novinářům.

Primátorovi píšou odborníci z celého světa

Primátorovu poštu totiž zavalily e-maily od odborníků z celého světa. „Galerie má velkou úroveň. Byla by škoda ji rušit, když na druhé straně vznikají ve vašem městě podprůměrné realizace například v sochařském umění,“ napsal sochař a pedagog Miro Žáčok.
Podle kurátora Michala Škody, který galerii vede už dvanáct let, se schyluje ke světové ostudě. Na tento rok už má nasmlouvaných osm výstav, jejich odřeknutí bude těžko autorům vysvětlovat. Škoda chce vyvolat petici.
Radní ale tvrdí, že galerista Škoda má smlouvu postavenou na vodě. Měl pouze mandátní dohodu s rušenými MKD. „S městem žádnou smlouvu neměl,“ říká náměstek primátora Rudolf Vodička. Člen rady Jaromír Procházka, který má v Domě umění aukční síň, tvrdí, že všechno je jen o průhledných vztazích majitele domu s nájemníkem.
„Galerie může pokračovat dál jako městská. Osobně bych si to přál. To ale musí rozhodnout zastupitelé,“ míní Procházka.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!