Při nehodě vlaku se zranili cestující, určil scénář | E15.cz

Při nehodě vlaku se zranili cestující, určil scénář

Velké cvičení prověřilo připravenost hasičů, záchranářů, policistů i zdravotníků z Libereckého kraje.

V havarovaném vlaku v Tanvaldě na Jablonecku došlo ke zranění několika cestujících. Někteří pasažéři dokonce nehodu nepřežili, na místě byli i lidé, kteří utrpěli šok. Situaci museli na místě řešit záchranáři z celého Libereckého kraje. To bylo téma velkého cvičení.
„Námětem cvičení byla nehoda osobního vlaku s velkým počtem zraněných lidí,“ informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková. Její kolegové ze stanic na Jablonecku a Semilsku, ale také drážní hasiči z Liberce prověřili na místě své schopnosti. Připojili se k nim také členové Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, Českého červeného kříže a Policie ČR.
„V první části se nacvičovalo třídění většího počtu osob s různým stupněm poranění. Jde o metodu, kdy se rozdělí lidé a podle závažnosti se jim potom postupně poskytuje lékařské ošetření,“ vysvětlila Michalíčková. Namaskované studenti z jablonecké průmyslové školy, kteří představovali zraněné cestující, museli záchranáři správně rozdělit do skupin. Označeni pak byli kartami s černou, červenou, žlutou a zelenou barvou, které jsou znamením pro lékaře a říkají jim, kdo potřebuje ošetření jako první a kdo má méně závažné zranění a může počkat. „Ve druhé části cvičení si hasiči procvičili poskytnutí první pomoci a správné metody přepravy osob při jednotlivých typech zranění. Někteří pacienti totiž vyžadují zvláštní zacházení, například pokud mají poranění páteře,“ řekla mluvčí hasičů. Všichni záchranáři, kteří se cvičení zúčastnili, pracovali pod dohledem zdravotnických specialistů, kteří je ihned opravovali a vysvětlili rizika jednotlivých poranění. „Cvičení bylo jedním z prvních. Plánujeme další, tentokrát na železnici v Turnově a na podzim v Liberci,“ dodala Michalíčková.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!