Při úklidu Jizerských hor se našla další černá skládka | e15.cz

Při úklidu Jizerských hor se našla další černá skládka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Další černou skládku na chráněném území objevili dobrovolníci při víkendovém úklidu Jizerských hor.

Narazili na ni nedaleko přehrady na Černé Nise u Bedřichova. Leží tam hlavně domácí odpady a je jich tolik, že pro ně musí přijet nákladní auto. Řeklt to řekl Martin Jaroušek ze Společnosti pro Jizerské hory.

„Odpady pravděpodobně naházeli do lesa někteří z majitelů rekreačních chalup. Nechtějí platit za popelnice,“ prohlásil Jaroušek. Pořadatelé úklidu černou skládku ohlásí obci Bedřichov a lesníkům. Černé skládky objevili dobrovolníci i při minulých akcích Ukliďme si Jizerky. Loni na podzim našli černou skládku v přírodní rezervaci Malá Strana v Lučanech - Maxově, loni na jaře narazili při čištění Jizerských hor na tři skládky. Pravidelné úklidové akce se o víkendu zúčastnilo přibližně 300 lidí. Někteří přicestovali až z Moravy. Kromě víkendových dobrovolníků se vydali v týdnu na úklid hor také žáci ze základních škol v Liberci, v Jablonci nad Nisou a v Raspenavě. Kolem turistických cest sbírali brigádníci hlavně drobné odpadky.

Dobrovolníci naplnili stovky pytlů a pak jen ohlásili, kde je odložili. Pořadatelé úklidu pytle s odpadky z hor svezou a podle Jarouška jimi určitě naplní celý kontejner o objemu 20 metrů krychlových. „Jeden člověk nám volal, že sám nasbíral odpadky do pěti stopadesátilitrových pytlů,“ upozornil Jaroušek.

Letos se pořadatelům akce ozvali i lidé z okolí Harrachova, který leží v západních Krkonoších. „Pro pytle s odpadky tam dojedeme, i když už Harrachov leží mimo Jizerské hory,“ podotkl Jaroušek. Pořadatele úklidu sponzorují firmy i obce. Jarní a podzimní akce stojí dohromady okolo 100.000 korun. Pro pytle s odpadky najezdí auta více než 2000 kilometrů.

Akce Ukliďme si Jizerky se koná od roku 1999. Zapojit se do ní může každý, komu vadí nepořádek podél cest. Koše na odpadky stojí v Jizerských horách většinou jen na parkovištích. Vedle turistických tras chybí, poněvadž by jejich vyvážení bylo velmi komplikované.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video