Při zumbě se cvičí, tančí, ječí | E15.cz

Při zumbě se cvičí, tančí, ječí

Zumba baví, ale dá i zabrat, na vlastní kůži se o tom přesvědčila redaktorka Sedmičky.

Zaplněnou sportovní halou v Předměřicích nad Labem pulsují temperamentní latinskoamerické rytmy. V řadách se tu vlní, třesou, točí ženy snad všech generací, od školaček až po babičky, a dokonce i jeden otec od rodiny. Tančí se zumba.

„Zumba mě baví, chodím na ni i do Hradce,“ říká Ondřej Doležal z Hradce Králové - Plácku, kterému rozhodně nevadí, že je mezi ženami jediný.

„Jsem spokojený. Člověku to určitě zvedne sebevědomí, když je tu sám, holky si mě váží. Vždycky mně drží místo v první řadě,“ tvrdí.

Zumba, zrozená náhodou

Při zumbě se kombinují latinskoamerické tance s aerobními pohyby. Snažím se udržet tempo a krok s Ivou Lupínkovou, která předcvičuje. Tep se zrychluje, při každé změně cviku se tělocvičnou rozléhá nadšené ječení jako na velké párty. Já neječím, po pěti minutách už sotva dýchám.

Aerobik jsem naposledy cvičila asi před šestnácti lety a aktivní sport opustila před deseti lety. Ručník i láhev s pitím jsem navíc zapomněla. Pohled na mě asi po čtvrthodině cvičení musí být opravdu skličující.

Zatímco ostatním ve tvářích pohrává úsměv a vypadají v relativní pohodě, já si připadám jako troska.

„Nechceš napít? slitovává se nade mnou Ivana, kterou ani na chvilku úsměv neopouští.

Po hodině moje triko nemá daleko k tomu, že by se dalo ždímat. Přesto druhý den ráno vyrážím znovu na zumbu, tentokrát do třebešské sportovní haly, alespoň na chvíli. Začíná mě to bavit, v sobotu mě ale pěkně bolí lýtka. „Zumba je dobrá na všechno svalstvo a vůbec nejlepší na srdce. Rozproudí krev a když má člověk ze zumby skvělou náladu a je psychicky v pohodě, tak srdce řádí jak o život,“ říká Ivana Lupínková.

S předcvičováním zumby začala vloni v Hradci Králové jako první ještě při hodinách aerobiku, podobně jako její zakladatel, kolumbijský fitness trenér a choreograf Alberto „Beto“ Perez. Zumba se zrodila vlastně náhodou v roce 1999.

„Alberto si jednou zapomněl kazetu na svou hodinu aerobiku a skočil si do auta pro svoji oblíbenou kazetu latinskoamerické hudby. Zkoušel improvizovat, a mělo to takový úspěch, že holky už klasický aerobik nechtěly,“ líčí počátky zumby Ivana.

Alberto Perez se přesunul z Kolumbie do Spojených států, kde založil organizaci Zumba Fitness LLC, která zaštiťuje zumbu celosvětově.

V Americe tak znají zumbu už deset let, v Čechách se její první průkopníci objevili teprve před dvěma lety.

V Hradci Králové vznikla dokonce zumba školka, zumba se tu cvičí v tělocvičnách i tanečních sálech a čím dál oblíbenější jsou i zumba maratony.

V zumbě se třtina seká na parketu

Zumba kombinuje kroky několika latinskoamerických tanců, jako je salsa, merrengue, reaggaeton, flamenco, čača, samba, calypso, belly dance, hip-hop a další. Ale na to, aby se komukoli dařilo v zumbě, prý není třeba umět tančit. Některé prvky přitom mají hodně zvláštní názvy, například „mačeta“ z cumbie.

„Cumbia je tanec kolumbijských otroků. Měli jednu nohu buď přivázanou ke kůlu, nebo měli dva nohy svázané k sobě, aby nemohli utéct. Aby mohli tancovat, používali jen jednu nohu. Zrovna tak u mačety, která představuje sekání cukrové třtiny, jedna noha stojí, druhá jde dopředu, do strany, dozadu a rukama házíme cukrovou třtinou,“ vysvětluje Ivana.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!