Příběhy o náhradním domově dětí a zvířat spojuje kalendář | E15.cz

Příběhy o náhradním domově dětí a zvířat spojuje kalendář

V kalendáři Martina Vobořila Příběhy 2010 se potkají zvířata z pražské zoo s dětmi z Klokánků. Co mají společného?

V dřevěném altánku sedí černošská dívka s učebnicí v ruce, vedle ní gorila Moja. Zpovzdálí na ně dohlíží gorilí samec Richard, jako by chtěl říct: „Tak co, holky, učíte se?“ Ve skutečnosti se děvče s gorilami z pražské zoo nikdy nesetkalo. Scéna patří mezi dvanáct postprodukčních fotomontáží v kalendáři Příběhů 2010.

Jak se tento projekt rodil, líčí fotograf Martin Vobořil s nehraným zaujetím autora. Na přelomu loňského a letošního roku jel po Jižní spojce a do oka mu padl billboard pražské zoologické zahrady s výzvou k adoptování zvířat. A tak zapřemýšlel, čím myšlenku sponzorování čtyřnožců podpořit. Ale originálně. Zvířata fotí kdekdo. Nasnímat je s dětmi sice zaručuje roztomilé obrázky, ale po nějaké invenci ani památky.

Pak přišel nápad. V zoo mají sice zvířata veškerou péči, ale je to jen náhradní domov. A podobně jsou na tom třeba děti z Klokánků. Jedni i druzí jsou vytržení z přirozeného prostředí a adoptivní rodiče jim mohou život zlepšit. „To je ono,“ nadchl se fotograf, „paralela dvou rozdílných a přece podobných světů.“

„Baví mě dělat věci, které nikdo jiný nedělá. Řekl jsem si, což takhle nahradit domácí mazlíčky, všechny ty želvy křečky, pejsky, které děti vyškemrají na rodičích, zvířaty z divočiny? A nafotit s nimi děti z Klokánku. Vytvořit scénky, v nichž dítěti nějakým způsobem kompenzují chybějící rodinu. V jedné dává lední medvěd holčičce pusu na dobrou noc místo maminky, v další kluci, kteří si tak rádi hrají na Indiány, mají za zády stádo bizonů,“ vysvětluje autor kalendáře Příběhy 2010.

Vzdor varování, že chovatelé „zvědavce“ zvenčí moc nemusí, se spolupráce se zoo vyvíjela hladce. Ze čtyřicet zvířat, která mu vytipovali, nafotil asi polovinu. Vybíral zajímavá a zároveň všeobecně známá. V půli června, kdy s fotografováním začal, málokdo věřil, že to ještě letos stihne.

Chovatelé byli vstřícní

„Ze zoo jsem si odnesl i parádní zážitky. Byl jsem třeba v kleci se supem, krmil hrocha, dostal pusu od lachtana. Když jsem fotil zebry, chovatelka jim dala kyblík s jablíčkama, ale stejně mě varovala, že se nepřiblíží. Sedl jsem si s foťákem ve výběhu na zem a k všeobecnému údivu přišla po pár minutách jedna zebra téměř ke mně. Chovatelé mi vycházeli vstříc,“ pochvaluje si fotograf.

Na jedno zvíře měl většinou den, někdy díky skvělým spolupracovníkům stihl i dvě nebo tři zvířata.
Pak přišly na řadu děti. Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková kontaktovala pět nejbližších Klokánků a poté posbírala a zkoncipovala krátké příběhy vybraných dětí. Občas se objevil problém. Zákonný zástupce dítěte musel s fotografováním souhlasit. Nejvíc vhodných kandidátů se nakonec našlo v Klokánku v Hostivících, zbývající děti přibrali z Prahy, Kroměříže a Pardubic.

„Řekl jsem třeba, že potřebuji dvou až tříletou holčičku. V Hostivicích řekli fajn, máme tady Adélku. Tak vznikla fotka holčičky v pokoji s ledním medvědem. Scény jsem měl pochopitelně vymyšlené,“ popisuje vznik snímků fotograf.

Martina Vobořila zajímaly také osudy jednotlivých protagonistů. Když jednou přijel do Hostivic, právě tam přijímali dva sourozence, roční holčičku a pětiletého chlapce, který téměř nemluvil. Ty dva chtěl mít na snímku za každou cenu, i když věděl, že focení nepůjde hladce.

„Každý máme nějaký příběh a mají ho i moji protagonisté, děti a zvířata. Odtud je i název kalendáře Příběhy 2010,“ podotýká Vobořil.

Nápad zaujal i fond

Zoologická zahrada a Fond ohrožených dětí projektu fandí. „Je fajn, že má i charitativní rozměr. Ladí to s našimi Happy Mondays. To jsou pondělky s volným vstupem pro děti z dětských domovů, zdravotně postižené a seniory,“ říká mluvčí pražské zoologické zahrady Vít Kahle. S fotografem se proto domluvili na spolupráci i v dalších letech.

A podobně hovoří předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková. „Mám ráda zvířata. Tak jsem jeden víkend prostě sedla a sepsala příběhy dětí z fotografie. Je dobré lidem připomenout, že ne každý máme svůj domov,“ podotýká Vodičková.

Kalendář vyjde v polovině září v několikatisícovém nákladu, objeví se v některých knihkupectvích, v pražské zoo a lidé si ho mohou koupit i prostřednictvím e-shopu na www.24print.cz. Výtěžek z prodeje půjde dětem z Klokánku a na adopci zvířat v pražské zoologické zahradě.

Každý měsíc v kalendáři má svého patrona ze známých osobností, podepsali se na něj například zpěvačka Helena Vondráčková, herečka Jana Švandová nebo herci Jiří Bartoška a Martin Dejdar. Produkční a obchodní část zajišťuje zpěvák a moderátor Martin France.

„Nechci dělat smutné ani roztomilé fotky. Potřebuji mít hlavně pocit, že těmi obrázky můžu někomu pomoct. Proto jsme hledali i nějakou tu přidanou hodnotu,“ říká s úsměvem Martin Vobořil.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!