Příští měsíce rozhodnou o podobě Vysokých Tater | E15.cz

Příští měsíce rozhodnou o podobě Vysokých Tater

Slovenské Vysoké Tatry postihla v roce 2004 přírodní pohroma v podobě vichřice, která srovnala se zemí tisíce hektarů lesního porostu. V následujících letech se rozhořel spor o budoucí podobu této části Slovenska.

Nyní slovenské ministerstvo životního prostředí připravilo plán dalšího rozvoje Vysokých Tater, který počítá s kácením dalších porostů a vybudováním zázemí pro letní i zimní sporty. Stavět nové hotely a sjezdovky by se podle tohoto plánu mohly dokonce i v části Belianských Tater, které patří dosud mezi rezervace s nejpřísnější ochranou lesních porostů. Chráněná část Vysokých Tater by se výrazně zmenšila, což se nelíbí nejen ekologům.

#####Omezení parku kritizuje i slovenské UNESCO

Proti vpádu hoteliérů a vlekařů do TANAP se postavil i Slovenský národní výbor UNESCO. Analýza jednotlivých zón prý ukazuje podstatný rozpor mezi proklamovaným strategickým cílem zachovat biodiverzitu a skutečným rozšířením zón. Ředitel Správy TANAP Pavel Majko se těmto argumentům brání. Dosavadní členění ochrany Tater totiž pochází ze 70. let a na mnoha místech už neodpovídá realitě. „Některé oblasti nejsou nejpřísněji chráněné, a měly by být. Naopak všechny sjezdovky v Tatrách jsou v pátém, nejvyšším ochranném stupni,“ říká.

Plány na vpuštění cestovního ruchu do Tater naopak ladí s aktivitami horských hoteliérů, především pak československé skupiny J&T. Její dceřiná společnost Tatra Mountain Resorts (TMR) chce investovat během tří až čtyř let ve Vysokých a Nízkých Tatrách zhruba 130 milionů eur, tedy přes tři miliardy korun. Pokud své záměry uskuteční, půjde o největší investici do turistického byznysu ve středoevropském regionu. TMR má zatím 35 kilometrů sjezdovek v největším slovenském lyžařském středisku Jasná pod Chopkem, ve Skalnaté dolině ve Vysokých Tatrách pak celkem 13 kilometrů sjezdových tratí. Ráda by však expandovala dál a vytvořila v Tatrách alpská střediska srovnatelná se Svatým Mořicem nebo Cortinou d’Ampezzo.

#####Lyžovat se bude všude

Kritici zamýšlené expanze J&T příliš nevěří slibu, že firma nebude stavět nové tratě, jen zkvalitňovat dosavadní služby. Vysoké Tatry totiž nyní mají asi jen 13 kilometrů sjezdovek, kterými nemohou žádné lyžaře uvyklé na Alpy zaujmout. Podle expertů by musely Tatry nabízet alespoň 80 kilometrů. Soudě podle navrhované zónace, která povoluje stavbu sjezdovek v mnoha dosud chráněných oblastech, to však nemusí dlouho trvat a z levné destinace se Tatry změní v luxusní lyžařské resorty s desítkami kilometrů tratí.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!