Pritzkerova cena 2009 pro Petera Zumthora | E15.cz

Pritzkerova cena 2009 pro Petera Zumthora

Letošním laureátem prestižní Pritzkerovy ceny se stal švýcarský architekt Peter Zumthor. Porota na jeho celoživotním díle ocenila především pečlivý přístup a ohromnou integritu.

Švýcarský architekt Peter Zumthor žije už několik desítek let v malé alpské vesnici Chur. Tady a v bezprostředním okolí také realizoval většinu svých projektů. Jeho ateliér tvoří jen pár lidí a sám Zumthor pečlivě sleduje každý projekt, na kterém pracuje. Soustředěná práce a pečlivost, s níž se věnuje každému projektu až po nejmenší detaily, mu letos vynesly nejvyšší ocenění na světové architektonické scéně.

„Přivádí architekturu k její podstatě a zdůrazňuje její nepostradatelné místo v dnešním křehkém světě,“ konstatovala porota letošní soutěže. Letos je Peterovi Zumthorovi 65 let a sám svoji tvorbu charakterizuje: „Když začnu pracovat na nějakém projektu, je moje první představa spojená s materiálem. Věřím, že především o materiálu je architektura. Není o papíru, ani o formě, ale o prostoru a hmotě.“

#####Proslul realizací termálních lázní

Jeho bezesporu nejznámější stavbou jsou termální lázně ve švýcarském Valsu v nadmořské výšce 1300 metrů nad mořem. Ale realizace jeho kanceláře najdeme kromě rodného Švýcarska i v Německu, Rakousku, Nizozemsku, Anglii, Španělsku, Norsku, Finsku a USA. Z těch zatím posledních realizací jmenujme kapli sv. Nikolase poblíž německého Kolína nad Rýnem.

Thomas J. Pritzker, předseda The Hyatt Foundation, která cenu vyhlašuje, charakterizuje jeho práci: „Peter Zumthor je mistr architektury s nekompromisním a výjimečným přístupem k tvorbě. Všechny jeho stavby mají silný a nadčasový výraz. Má výjimečný talent, v němž se pojí čisté, racionální myšlení s velmi poetickým nazíráním na svět.“ Sám Zumthor se domnívá, že současná architektura musí reflektovat především požadavky svých uživatelů. Není to auto nebo nějaký symbol, kterých je dnešní společnost plná. Architektura podle něj musí reagovat na přemíru forem a hovořit svým vlastním jazykem, což podle něj ale není otázka stylu. „Každá stavba je postavena pro nějaký specifický účel, místo a společnost.“ Proto se jeho tvorba dá charakterizovat jako velmi respektující kontext, místo i určení.

Zároveň k ní architekt přistupuje s maximální zodpovědností, dbá na detaily a na řemeslné provedení. V tomto ohledu se projevuje jak rodinná tradice, tak jeho prvotní studium na truhláře.

*

Peter Zumthor

Narodil se v roce 1943 jako syn truhláře ve švýcarské Basileji, v letech 1963-1967 studoval na Kunstgewerbeschule ve Vorkursu a poté na Pratt Institute v New Yorku.

Vlastní kancelář založil přesně před třiceti lety v Haldensteinu, nyní má jeho tým kolem 15 lidí. Je držitelem řady mezinárodních cen, přednášel na několika univerzitách po světě. Cílem Pritzkerovy ceny je každoročně ocenit žijícího architekta, jehož práce výrazným způsobem kombinuje talent, vizi i výsledky. Architekta, který významným způsobem přispívá k tvorbě lidského prostředí. Peter Zumthor je druhým švýcarským architektem, který tuto prestižní cenu získal. Před ním se to v roce 2001 podařilo autorské dvojici Jacques Herzog a Pierre de Meuron.

Podrobnosti o ceně na www.pritzkerprize.com

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!