Pro developery je výhodnější vzít si ůvěr v záložně než nabízet byty ve výprodeji | E15.cz

Pro developery je výhodnější vzít si ůvěr v záložně než nabízet byty ve výprodeji

Tisíce neprodaných bytů a neochota bank prodlužovat splatnost úvěrů znamená pro developery výrazné komplikace. Buď prodají byty rychle a se ztrátou nebo získají úvěr jinde. První volbou po bankách se staly družstevní záložny. Podle WPB Capital, spořitelního družstva, je zájem developerů o refinancování úvěrů na historickém maximu.

Řada developerů není schopna kvůli dlouhodobě nízkému zájmu o byty splatit bance úvěr v dohodnutém termínu. Developeři tak stojí před rozhodnutím, jestli nemovitosti rychle prodat za téměř jakoukoli cenu nebo hledat jiné zdroje financování. „Spořitelní družstva jsou dnes pro developery po bankách automatickou volbou. Ještě před rokem byly běžné úroky přes 12 procent ročně. Dnes je obvyklá úroková sazba 10 až 11 procent ročně a WPB Capital nabízí úrok od 9 procent ročně. Získat peníze od spořitelního družstva je tak pro developera levnější a jednodušší než shánět kapitál od privátních investorů, nebo prodávat byty pod cenou,“ říká Peter Mojcík, vedoucí úvěrového oddělení WPB Capital.

Zájem o peníze od družstevních záložen bude přetrvávat i v roce 2011. Banky vnímají developerské projekty stále jako rizikové a zejména menším společnostem s kratší historií působení na trhu nedávají šanci. Přes tuto nedůvěru jsou vyhlídky developerů spíše pozitivní. Lze očekávat, že budou těžit z mírného hospodářského oživení v Česku a v Evropě.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!