Problémy skrývá hlavně provoz | E15.cz

Problémy skrývá hlavně provoz

Komerčních domovů pro seniory není v ČR prozatím mnoho. A to především proto, že větší problém než v samotném developmentu se skrývá v následném provozování. Společnost LONGEVITA SENIO zatím provozuje domovy pro seniory dva a proto jsme požádali o rozhovor její majitele Jana Máchu a Martinu Zdařilovou.

*Kolik domů již provozujete a kde?*

JM: Společnost LONGEVITA SENIO působí prozatím v Plzeňském kraji. Provozujeme dva domy pro seniory. Plánujeme i další provozy, nejen pro seniory, ale například i rehabilitační poúrazové domovy. V Česku také nejsou tzv. denní stacionáře, takže se naše aktivity možná časem rozšíří i tímto směrem.

*Jaká je ideální kapacita komerčně provozovaného zařízení?*

*Kolik stojí pobyt ve vašem zařízení, je vůbec pro obyvatele ČR s běžným důchodem pobyt v komerčním provozu dosažitelný?*

JM: Ceny se pohybují kolem 20 tisíc korun měsíčně a odvíjejí se od počtu osob na pokoji, za objem služeb apod. Na tento poplatek se dá dosáhnout snadněji, než to vypadá, počítáte-li s důchodem a příspěvky na péči o nemohoucího. Také je poplatek často hrazen prostřednictvím pronájmu bytu seniora umístěného u nás. Velmi běžné také je, že zmíněných 20 tisíc korun se skládá z důchodu seniora, příspěvku na nemohoucnost ve výši až 12 tisíc korun a na zbývajících zhruba dva až čtyři tisíce korun se pak skládají rodiny dětí nebo vnoučat. Dalo by se říci, že hospodaříme s mnohem menším rozpočtem než státní nemocnice, které z příspěvků od zdravotních pojišťoven dostávají na seniora kolem 30 tisíc korun. Jak jsem dokázala na předchozím výpočtu, našich 20 tisíc korun nepředstavuje závratnou zátěž pro rodinný rozpočet. Nicméně kdybychom poplatek snížili zhruba na 15 tisíc korun, měli bychom přede dveřmi zástupy lidí, ale pak bychom zase nemohli nabídnout vše, co momentálně nabízíme. MZ: Náš provoz funguje bez příspěvků státu, obce nebo pojišťovny. V rámci zmíněné platby poskytujeme péči o seniory a cílenou rehabilitaci seniorů a osob po vážných úrazech, zaměřenou zvláště na pohybové ústrojí. Jako jedni z mála jsme schopni postarat se o dlouhodobě ležící seniory. Mezi služby patří 24hodinová péče o ubytované, dostupnost a zajištění lékařské péče, včetně psychologické podpory, stravování až pětkrát denně, minimálně 1 teplé jídlo denně, dezerty, ovoce a zelenina k dispozici, možnost dietního stravování, nealkoholické nápoje.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!