Prodej letiště rozdělil piloty | E15.cz

Prodej letiště rozdělil piloty

Piloti a parašutisté z Liberecka bojují za záchranu letiště. Ve městě nechávají kolovat petici. Ta je ale rozdělila na dva tábory.

Bylo to jako mobilizace malé armády. V Liberci se svolávali bývalí i současní piloti, místní parašutisté, letečtí modeláři, bývalí vojáci československého letectva i letečtí mechanici.
Jejich sraz měl jediný důvod: bojovat za to, aby Liberec neprodával své letiště do soukromých rukou. „Prodej pozemků letiště by mohl znamenat konec létání v Liberci,“ varuje Vladimír Novák, místopředseda Odbočky plk. Františka Nováka Svazu letců České republiky, který petici za letiště organizuje. „Letiště by mělo zůstat městu. Je to jediná plocha v okolí, kde může ležet. A nikdo neví, co má s místem v plánu nový majitel,“ říká Novák.

Jenže radní Liberce už schválili výpověď pro liberecký aeroklub, který si letiště dosud pronajímal. A město dalo jasně najevo: letiště nabídneme k prodeji.
Petice pilotů, parašutistů a vojáků má zajímavé okolnosti. Úplně se od ní totiž distancuje současné vedení aeroklubu, kterému město dalo výpověď z nájmu.

„Aeroklub Liberec s tím nemá nic společného. Nejsme iniciátory ani signatáři této výzvy,“ upozorňuje předseda aeroklubu Zdeněk Ulrych. Petice tak znesvářila piloty. Další členové aeroklubu, které Sedmička oslovila, se k petici odmítli vyjadřovat. „Vyhlásili jsme na toto téma embargo. O letišti se už nebudeme bavit,“ vzkázali z aeroklubu.
„Překvapuje mě, že se lidé spojení s libereckým letectvím mezi sebou dohadují. Osobně si myslím, že by letiště mělo zůstat městu nebo kraji. Jen tak je zaručena jeho budoucí existence. Každé město velikosti Liberce by bylo rádo za letiště s mezinárodním statutem,“ říká aktivní letec využívající přistávací plochu v Ostašově, který si však nepřál uvést své jméno.

Do kauzy by teoreticky mohl zasáhnout ještě Liberecký kraj, který s prodejem letiště také nesouhlasí. To by ale musel Liberci nabídnout odpovídající cenu, a na to kraj nemá. „Těžko bych pak někomu vysvětloval, že mi tady někdo nabízí sto milionů korun a já to kraji prodám za deset,“ uvedl primátor Liberce Jiří Kittner.

Ten také už dříve přiznal, že město už oslovil potenciální zájemce o letiště, nechtěl ale říct, o koho jde. Podle všeho by se mělo jednat o libereckého podnikatele Petra Turka, za kterým stojí vlivná stavební společnost Integra stavby. Podle Kittnera by mělo ale letiště sloužit dál. „Zájemce o pozemky to chce jako letiště. Navíc celá plocha má statut letiště a je v územním plánu jako letiště vedená,“ ujišťuje primátor Liberce Jiří Kittner.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.